Μάιντζ – Λεβερκούζεν: Για την 5η σερί νίκη

Πρωταθλητισμό στην έδρα της κάνει η Μάιντζ, με 4 διαδοχικές επικρατήσεις. Υποδέχεται τη φορμαρισμένη Λεβερκούζεν των τεσσάρων σερί νικών στο πρωτάθλημα.

Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2022 21:30

1

2

Εξαιρετική παράδοση για τη Λεβερκούζεν που έχει επίδοση 7-1-0 στα 8 πιο πρόσφατα μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας. Επίσης, μετρά 3 διαδοχικά «διπλά» στο Μάιντζ.

ΜΑΪΝΤΖ

Πήρε το 1-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ, μια ομάδα που βρίσκεται πιο ψηλά από την ίδια στην κατάταξη. Προηγήθηκε στο 31' με τον Χακ, αλλά η αντίπαλος ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, δίκαιο το τελικό 1-1. Έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την ευρωπαϊκή ζώνη, από την οποία απέχει 3 βαθμούς. Ομάδα που δίνει έμφαση στην ανασταλτική λειτουργία και διαθέτει την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία, με μόλις 24 γκολ παθητικό, έπειτα από 22 αγωνιστικές. Στην έδρα της είναι εξαιρετική, με επίδοση 7-3-1 και 4 διαδοχικές νίκες με «μηδέν» παθητικό. Παρελθόν από το σύλλογο αναμένεται να αποτελέσει ο επιθετικός Ζάλαϊ (12/1), συνεχίζει εκτός λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Σεν Γιούστε (8/1). Δεν αναμένεται να αλλάξει την ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο ο προπονητής Μπο Σβένσον.

ΜΑΪΝΤΖ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
485329

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Έδωσε μία ακόμα παράσταση επιθετικής λειτουργίας, επικρατώντας 4-2 της Στουτγκάρδης. Πίσω βέβαια... έμπαζε, αλλά κάλυπτε την αδυναμία με τη διαρκή δημιουργία ευκαιριών. Έφτασε τις 4 σερί νίκες (όλες με G, οι 3 με O 5,5!), διάστημα στο οποίο έχει σκοράρει 16 φορές. Είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα και παραμένει αήττητη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος (4-1-0). Δεν αγωνίστηκε μεσοβδόμαδα στην Ευρώπη, καθώς είχε τερματίσει πρώτη στον όμιλό της στο Γιουρόπα Λιγκ και περιμένει αντίπαλο στους «16». Συμπλήρωσε κάρτες ο αριστερός μπακ Μπάκερ (15/1), ενώ χτύπησε και θα λείψει ο Μπελαραμπί (13/2). Συνεχίζουν εκτός οι Λούνεφ (εφεδρικός τερματοφύλακας), Μπαουμγκάρτλινγκερ (μέσος, 2/0) και Αζμούν (επιθετικός, νέος).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ
1211411911
Ανταγωνιστική στην έδρα της η Μάιντζ, που δυσκολεύει κάθε αντίπαλο, αν και δεν έχει τεσταριστεί ακόμα από ισχυρή ομάδα. Η Λεβερκούζεν είναι στην καλύτερη φόρμα της σεζόν, σκοράρει με ευκολία κι έχει καλή παράδοση στα μεταξύ τους. Θα δώσουμε προβάδισμα στο «διπλό».
Τελείως διαφορετικές φιλοσοφίες. Η αμυντική συνοχή από πλευράς Μάιντζ και το φουλ επιθετικό ποδόσφαιρο της Λεβερκούζεν. Κάπου στη μέση θα καταλήξουμε, ούτε Over ούτε Under, αλλά σύνολο τερμάτων 2-3.
Στη λογική πως η Μάιντζ θα κλείσει τους χώρους και θα περιμένει τη Λεβερκούζεν, έχει νόημα να επιλεγεί η ισοπαλία στο ημίχρονο, καθώς ίσως χρειαστεί χρόνος στις... ασπιρίνες να δράσουν και να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων. Στο 2,27 η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο.