Λειψία – Χόφενχαϊμ: Δίχως 5 βασικούς οι φιλοξενούμενοι

Η Λειψία καλείται να διατηρηθεί σε τροχιά τετράδας, λίγο πριν από την κρίσιμη ρεβάνς με την Αταλάντα. Με πολλές απουσίες θα παραταχθεί η Χόφενχαϊμ.

1

X

2

STATS

Επίδοση 5-2-1 έχει η Λειψία, στα 8 τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Η ήττα φέτος, στο ματς του πρώτου γύρου, με 2-0.

ΛΕΙΨΙΑ

Σε ένα συναρπαστικό ματς περιορίστηκε στο 1-1 με την Αταλάντα, αν και βάσει ευκαιριών θα μπορούσε το σκορ να είναι και 3-3. Βρέθηκε πίσω στο 17' με τρομερή ενέργεια του Μουριέλ, είχε δοκάρι και χαμένο πέναλτι, πριν ισοφαρίσει με αυτογκόλ (58'), ενώ στο τέλος είχε πάλι δοκάρι και κλασική ευκαιρία για να πάρει τη νίκη. Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στο Μπέργκαμο την προσεχή Πέμπτη, για ένα εισιτήριο στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Στο πρωτάθλημα έκανε ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και διέλυσε 4-1 την Ντόρτμουντ, εκτός έδρας. Παρέμεινε αήττητη για 7η αγωνιστική (5-2-0) και στην πρώτη τετράδα της κατάταξης (έξοδος στο Τσάμπιονς Λιγκ). Συνεχίζει εκτός ο τραυματίας Χαϊντάρα (μ, 20/3), αντιθέτως επιστρέφουν οι Άνταμς (μ, 19/0) και Πόουλσεν (ε, 20/5) και διεκδικούν θέση στο αρχικό σχήμα. Αναμένεται μικρής έκτασης ροτέισον από τον κόουτς Τεντέσκο.

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

ΛΕΙΨΙΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
2117141512

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Ψυχρολουσία υποδεχόμενη την Μπόχουμ, ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας, σε μία από τις πιο υποτονικές φετινές της εμφανίσεις. Βρέθηκε πίσω στο σκορ (28') με τον αντίπαλο να χάνει τετ α τετ για 2ο γκολ πριν λήξει το ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα ισορρόπησε το ματς, ισοφάρισε με υπέροχο γκολ του Ράουμ (54'), αλλά και πάλι ήταν ευάλωτη στις αντεπιθέσεις, δέχτηκε 2ο γκολ στο 59', στο οποίο δεν βρήκε απάντηση. Δεύτερη σερί ήττα και 3η αγωνιστική μακριά από το «τρίποντο», απομακρύνθηκε στους 4 βαθμούς από το Τσάμπιονς Λιγκ. Το θετικό είναι πως 4η είναι η Λειψία κι αν την κερδίσει επανέρχεται στην κούρσα. Το αρνητικό πως έχει αρκετές απουσίες. Συμπλήρωσαν κάρτες οι κεντρικοί αμυντικοί Ακπογκούμα (22/2), Φογκτ (25/0) και ο αριστερός μπακ Ράουμ (27/3). Παράλληλα τέθηκαν εκτός λόγω κορωνοϊού, οι καλοί μέσοι Γκάιγκερ (20/2), Ρούντι (17/2) και λόγω τραυματισμού ο Γκρίλιτς (18/0).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ
34108817
Με το ρεπορτάζ που υπάρχει αν η Λειψία δεν έδινε κρίσιμο ματς της Πέμπτης, θα υπήρχε σαφές προβάδισμα στον «άσο». Από την άλλη κάθε σκέψη για κόντρα περιορίζεται από τις απουσίες που θα έχει η Χόφενχαϊμ σε άμυνα και μεσαία γραμμή. Δεν κρατάμε κάποιο σημείο, no bet.
Το ιδανικό σενάριο για τη Λειψία είναι μια σβηστή νίκη, ενόψει Αταλάντα. Αυτό βέβαια δεν συμφέρει τη Χόφενχαϊμ, που μπορεί στα μετόπισθεν να είναι «λαβωμένη», μπροστά όμως θα έχει τα ατού της και είναι πάντα επικίνδυνη. Στη λογική πως θα σκοράρει, κρατάμε το συνδυαστικό του O 2,5 με το G, στο 1,85.
Με την παραδοχή πως θα κάνει μερικό ροτέισον η Λειψία, το ημίχρονο που θα έχει μεγαλύτερο πεδίο δράσης η Χόφενχαϊμ, θα είναι το πρώτο. Εκεί θα επιδιώξει να αιφνιδιάσει την ποιοτικότερη αντίπαλο, πριν κάνει «διορθώσεις» με αλλαγές η αντίπαλος. Το να σκοράρει στο πρώτο 45λεπτο προσφέρεται στο 2,55.