Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη: Προβλήματα στην άμυνα

Γειτονικό ντέρμπι, φορμαρισμένη η Χόφενχαϊμ που εντός «γαζώνει». Με την πλάτη στον τοίχο η Στουτγκάρδη, που έχει να κερδίσει από τις 11 Δεκεμβρίου.

Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022 21:30

1

2

Η Χόφενχαϊμ πέτυχε από δύο γκολ και πάνω στα 8 από τα 9 πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια για το πρωτάθλημα. Σε αυτά είχε επίδοση 7-1-1.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Πήρε... παλικαρίσια νίκη με 2-1 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από... γκολάρα του Βιντ (36'), αλλά έκανε αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε στο 73' με ανάποδο ψαλίδι του Μπρουν Λάρσεν, για να της δώσει τους 3 βαθμούς ο Κράμαριτς στο 78'. Ζευγάρωσε τις νίκες και βρέθηκε ξανά στην ευρωπαϊκή ζώνη, 5η, σε ισοβαθμία με την 4η Λεβερκούζεν και την 6η Φράιμπουργκ, τρομερός συναγωνισμός, που δίνει διαρκές κίνητρο στους παίκτες της. Εντός είναι το... φρούριό της, μόνο η Ντόρτμουντ το έχει «αλώσει» στα 9 τελευταία ματς για το πρωτάθλημα. Γυρίζουν από τιμωρία οι μέσοι Γκρίλις (14/0), Γκάιγκερ (16/2 και 2 ασίστς), αλλά χτύπησε και θα λείψει ο στόπερ Φογκτ (21/0). Σταθερά εκτός οι Μπίτσακτσιτς (στόπερ), Ρίτσαρντς (στόπερ, 16/1), Σκοβ (δεξιός εξτρέμ, 6/0).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
3497715

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ

Πλήρωσε την αστοχία της, παραχωρώντας 1-1 στην Μπόχουμ. Όσο τυχερή ήταν στο τέρμα που πέτυχε (αυτογκόλ στο 56'), τόσο άτυχη ήταν στη συνέχεια στις ευκαιρίες που έχασε για να τα «καθαρίσει». Όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, το πλήρωσε με ισοφαριση, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, από πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μαυροπάνος. Πολύ πικρή εξέλιξη για το συγκρότημα του Πελεγκρίνο Ματαράτσο, που παρέμεινε στην προτελευταία θέση, εντός της ζώνης υποβιβασμού. Για το αποψινό ματς, η Χόφενχαϊμ ακρίβυνε τα εισιτήρια από 18 σε 37 ευρώ και ο σύλλογος θα καλύψει τη διαφορά, προκειμένου να βρεθούν και οι 2.200 που δικαιούται, ως φιλοξενούμενη, απόψε στο γήπεδο. Γυρίζουν οι επιθετικοί Μαρμούς (10/2), Κάλαϊτζιτς (5/1), παραμένουν εκτός οι Ντιντάβι (μεσοεπιθετικός, 10/0, covid-19), Νάρτεϊ (μέσος, 8/0), Σάνκοχ (επιθετικός, 1/0), Σιλάς (μέσος, 9/0).

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ
164655
Ένα μόνο από τα 9 τελευταία εντός έχει χάσει η Χόφενχαϊμ κι αυτό ούσα πολύ καλύτερη από την Ντόρτμουντ (2-3). Η Στουτγκάρδη «καίγεται» για βαθμούς, πέρα από αυτό το στοιχείο όμως δεν έχει κάτι να παρουσιάσει. Ουσιαστικά δεν μας έχει δώσει λόγους για να αμφισβητήσουμε τους γηπεδούχους.
Όλα τα εντός έδρας παιχνίδια της Χόφενχαϊμ έχουν ρυθμό, αφού η ίδια σκοράρει συνήθως από 2 φορές και πάνω, ενώ θα έχει ελλείψεις στην άμυνα. Τα περιθώρια στενεύουν για τη Στουτγκάρδη, είναι και ντέρμπι το ματς, της έχει δώσει πνοή επιθετικά, ο Τιάγκο Τόμας (2 γκολ σε 3 ματς), πίσω όμως έχει θέματα. Στο 1,91 το συνδυαστικό Ο 2,5 & G.
Είναι από τις περιπτώσεις που μπορούμε να ρισκάρουμε λίγο παραπάνω στα γκολ και να ποντάρουμε στο 2,35 του O 1,5 στο πρώτο ημίχρονο.