Τοπικό ντέρμπι στο πλαίσιο των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας, που θα γίνει στο αχανές Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου, μπροστά σε -μόλις- 3.000 οπαδούς.

1

X

2

STATS

Σε κανένα από τα 6 τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας, δεν επικράτησε η φιλοξενούμενη (4 «άσοι» και 2 ισοπαλίες).

ΧΕΡΤΑ

Πήρε τον βαθμό (0-0) στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, σε ένα ματς που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες. Ήταν χειρότερη, βασίστηκε στην αστοχία των αντιπάλων και στην καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα Σβόλοβ. Ασταθής με τον Κορκούτ στον πάγκο, έχει κερδίσει με 3-2 την Ντόρτμουντ και παράλληλα υποστεί «βαριές» ήττες από Μάιντζ (4-0 εκτός), Κολωνία (1-3 εντός). Βατή η πορεία της ως τώρα στο Κύπελλο, με δύο εκτός έδρας νίκες επί των Μέπεν (3η κατηγορία, 1-0) και Πρόισεν Μίνστερ (4η κατηγορία, 3-1). Στο πρωτάθλημα, η Χέρτα έχασε με 2-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι του Βερολίνου, από την Ουνιόν. Δύο σημαντικές επιστροφές στη μεσαία γραμμή, καθώς εξέτισαν οι Σερντάρ (16/2), Μπόατενγκ (12/0). Σε καραντίνα ο Πέκαρικ (δεξιός μπακ, 12/1), αμφίβολος ο Κρίστενσεν (3ος τερματοφύλακας), εκτός πάλι οι τραυματίες Γιόβετιτς (επιθετικός, 10/5), Γιάρσταϊν (2ος τερματοφύλακας), Μπιέρκαν (αριστερός μπακ, νέος).

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

ΧΕΡΤΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
100003

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Έδειξε χαρακτήρα στο ματς με τη Χόφενχαϊμ, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ (16'), ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της κι έφτασε δικαίως στην ανατροπή, με τους Φόγκλζαμερ (22') και Πρέμελ (73'). Ο δεύτερος σκόραρε για 3η φορά στα 2 τελευταία ματς, αναπληρώνει επάξια το κενό του Αβονίγι. Συνεχίζει την υπέρβασή της η ομάδα του Ουρς Φίσερ, ανέβηκε στην 5η θέση, ακολουθεί το εκτός με Γκλάντμπαχ. Στους προηγούμενους γύρους κέρδισε ομάδες της 3ης κατηγορίας, την Τουρκγκουτσού Μονάχου (1-0) και τη Βάλντχοφ Μάνχαϊμ (3-1 στην παράταση), αμφότερες εκτός έδρας. Λογικά θα γίνει αλλαγή κάτω από τα γκολπόστ, αφού στο Κύπελλο αγωνίζεται ο Ρένοβ αντί του Λούτε. Ίσως μείνει στον πάγκο ο στόπερ Μπάουμγκαρτλ, που έβαλε το αυτογκόλ με τη Χόφενχαϊμ. Διεθνής ο 1ος σκόρερ Αβονίγι (επιθετικός, 17/9), εκτός και οι Φαν Ντρόνχελεν (στόπερ, καραντίνα), Ντελ (επιτελικός χαφ, τραυματίας).

200000
Η αστάθεια της Χέρτα δε βοηθάει να την προτιμήσουμε, παρότι θα έχει κάποιες σημαντικές επιστροφές. Η Ουνιόν είναι σε καλή κατάσταση κι έχει παραστάσεις από το γήπεδο, καθώς το χρησιμοποίησε φέτος ως έδρα στην Ευρώπη. Πιθανό να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση, ή τα πέναλτι.
Ο αποκλεισμός Μπάγερν, Ντόρτμουντ (μεταξύ άλλων) έχει δώσει ιδιαίτερο κίνητρο στους μικρομεσαίους, να δουν ως διέξοδο το Κύπελλο. Αυτό σε συνδυασμό με το χαρακτήρα του ματς (τοπικό ντέρμπι του Βερολίνου), ίσως κάνει αρκετά πιο επιφυλακτικές τις ομάδες, δίνοντας προβάδισμα στο U 2,5, που είναι «διαβασμένο» στο 1,75.
Από τη στιγμή που δε βλέπουμε να μπαίνουν πολλά γκολ στο ματς, δε θα πάμε σε κάποιο σκόρερ. Αντιθέτως, μιας και το βάρος θα πέσει στην τακτική, ενδέχεται το πρώτο ημίχρονο να είναι αναγνωριστικό κι από τις δύο πλευρές. Σχεδόν διπλασιάZει (1,98) η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο.