Άιντραχτ – Λεβερκούζεν: Αήττητη εκτός, αλλά με αρνητική παράδοση

Οι «ευρωπαίες» του Γιουρόπα Λιγκ ολοκλήρωσαν την «αγγαρεία» της Πέμπτης και ρίχνονται στη μάχη για την Bundesliga με θετική ψυχολογία.

1

X

2

STATS

Στα 8 πιο πρόσφατα μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, έχει κερδίσει η εκάστοτε γηπεδούχος, σημειώνοντας από τουλάχιστον 2 γκολ (6/8 G).

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦ.

Συμβιβάστηκε με τον βαθμό στο ματς της Πέμπτης με τη Φενέρμπαχτσε (1-1 εκτός) που ήταν αρκετός ώστε να προκριθεί ως πρώτη από τον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ και να έχει πιο βατό -θεωρητικά- μονοπάτι στη συνέχεια της διοργάνωσης. Στο πρωτάθλημα ηττήθηκε με 3-2 από τη Χόφενχαϊμ. Προηγήθηκε στο 15' με τον Μπορέ, όμως μέχρι να συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα η εστία της είχε παραβιαστεί 3 φορές. Προσπάθησε στη συνέχεια αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει με τον Πασιέντσια (72'). Έχει «μέταλλο» ομάδας, σε αρκετά ματς πήρε αποτέλεσμα με γκολ στις καθυστερήσεις. Τα περισσότερα είναι αμφίρροπα και κρίνονται στις λεπτομέρειες (10 G στα 12 τελευταία για όλες τις διοργανώσεις). Παρά το μεσοβδόμαδο δεν προκέκυψαν προβλήματα. Γυρίζει ο χαφ Λίντστρεμ (12/1).

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
044118

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Παρατάχθηκε με 10 αναπληρωματικούς μεσοβδόμαδα και ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Φερεντσβάρος. Ανώδυνη ήττα, καθώς είχε εξασφαλίσει την πρωτιά του ομίλου της και συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ. Στο πρωτάθλημα έχει ανακάμψει, διέλυσε 7-1 την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ και διατηρήθηκε στην 3η θέση. Σε αυτό το ματς «έλαμψε» ο επιθετικός Σικ, σημειώνοντας 4 γκολ και δίνοντας την 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα, για τις «ασπιρίνες». Αξιοσημείωτο πως η ομάδα του Σεοάν παραμένει η μοναδική αήττητη εκτός έδρας στην Bundesliga (4-3-0), στην πιο πρόσφατη έξοδο «άλωσε» τη Λειψία, με 3-1. Γενικά όσο η αντίπαλος την αφήνει να κάνει παιχνίδι είναι «φωτιά», μόνο στα μεγάλα ματς έχει καταρρεύσει αγωνιστικά (3-4 από Ντόρτμουντ, 1-5 από Μπάγερν). Επανέρχονται οι βασικοί που πήραν ανάσες την Πέμπτη, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ
971756
Αξιόμαχη η Άιντραχτ, αλλά παράλληλα και ιδιαίτερα τυχερή, αν δεν είχε πετύχει όλα αυτά τα γκολ στις καθυστερήσεις θα γινόταν λόγος για αποτυχημένη πορεία. Τα πέτυχε όμως και δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε. Η Λεβερκούζεν είναι σε εξαιρετική κατάσταση και δεν κοντράρεται εύκολα εκτός έδρας. Καταλήγουμε στο «διπλό», του 2.20.
Η συνέπεια με την οποία σκοράρουν και δέχονται γκολ αμφότερες έχει οδηγήσει σε πολύ χαμηλές αποδόσεις τόσο το O 2,5 όσο και το G. Αν κάποιος αναζητά κάτι πιο «πονηρό» υπάρχουν τα 2-3 γκολ. Αν δούμε τα ματς της Άιντραχτ, είτε κερδίζει είτε χάνει, τα περισσότερα κρίνονται στο γκολ, είτε χάνει με 2-1, είτε κερδίσει με αυτό το σκορ, είτε έρχεται 1-1. Στα 2-3 γκολ οπότε και το 2.10.
Θα πάμε με τον φορμαρισμένο Σικ, της Λεβερκούζεν, που γύρισε από τραυματισμό σε εξαιρετική κατάσταση, πετυχαίνοντας 4 γκολ κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρτ. Εντάξει τόσα πολλά δύσκολα θα βάλει πάλι, αλλά το να «βρει δίχτυα» έστω μία φορά, σε οποιοδήποτε σημείο της αναμέτρησης, προσφέρεται στο 2.40. Αν δε το πράξει και με κεφαλιά, η απόδοση εκτοξεύεται στο 7.20.