Άιντραχτ – Ντόρτμουντ: Δυσκολεύεται στη Φρανκφούρτη

Το υψηλό εμπόδιο της Άιντραχτ καλείται να υπερβεί η Ντόρτμουντ, προκειμένου να αξιοποιήσει τη χτεσινή «γκέλα» της Μπάγερν και να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή.

1

X

2

STATS

Καμία νίκη στις 7 πιο πρόσφατες επισκέψεις της στη Φρανκφούρτη, για το πρωτάθλημα, δεν έχει η Ντόρτμουντ (0-4-3). Οι 4 πιο πρόσφατες έληξαν ισόπαλες, με γκολ κι από τις δύο ομάδες.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡ.

Μπορεί να έχασε σημαντικές μονάδες το καλοκαίρι, κάτι που της κόστισε στο ξεκίνημα της σεζόν, όμως σταδιακά βελτιωνόταν, έβγαλε απίστευτο «μέταλλο» στο χορτάρι και είναι εντός στόχων. Έκτη στην κατάταξη, εντός ευρωπαϊκής ζώνης, έστω και οριακά. Τα θετικά αποτελέσματα που πήρε με γκολ στις καθυστερήσεις, ή κάποιοι αγώνες όπως το 5-2 επί της Λεβερκούζεν (από 0-2) δείχνουν πως κάτι καλό γίνεται στη Φρανκφούρτη, από τον κόουτς Όλιβερ Γκλάσνερ. Έκλεισε ιδανικά το 2021 με 3 σερί νίκες και πιο πρόσφατη το 1-0 επί της Μάιντζ. Σημαντική απώλεια ο Λίντστρεμ (μεσοεπιθετικός, 15/4), που βρίσκεται σε καραντίνα, όπως και ο Ντα Κόστα (δεξιός μπακ, 7/0). Διεθνής ο Μπαρκόκ (επιτελικός χαφ, 4/0), τραυματίες οι Χάουγκε (δεξιός εξτρέμ, 12/2), Λεντς (αριστερός μπακ, 6/0), πιθανή η επάνοδος του Γιάκιτς (αμυντικός χαφ, 12/1).

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
056529

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Πολύ ασταθής, ταλαιπωρήθηκε από αρκετές ελλείψεις κατά τη διάρκεια του πρώτου μισού της σεζόν, αποκλείστηκε από το Τσάμπιονς Λιγκ (συνεχίζει στο Γιουρόπα), ενώ προς το παρόν χάνει... κατά κράτος από την Μπάγερν στη μάχη του πρωταθλήματος. Βέβαια της παρουσιάζεται η ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά (-9), μετά τη χτεσινή ήττα των Βαυαρών. Στην τελευταία της παρουσία απογοήτευσε, χάνοντας με 3-2 εκτός έδρας από τη Χέρτα. Είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο, αλλά κατέρρευσε σε λίγα λεπτά (51', 56', 69' τα γκολ της αντιπάλου) και δεν επανήλθε. Γενικά τα εκτός έδρας παιχνίδια της έχουν φρενήρη ρυθμό, στα 5 πιο πρόσφατα για την Bundesliga επιβεβαιώθηκε το G (τα 4 είχαν και Ο 2,5). Σε καραντίνα Ζαγκαντού (στόπερ, 5/0), Βολφ (δεξιός εξτρέμ, 12/0), τραυματίες Ακάντζι (στόπερ, 14/0), Ρέινα (επιτελικός χαφ, 3/2), λίγα προβλήματα για τα φετινά της δεδομένα.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ
42812510
Αν το ματς γινόταν πριν από τη χειμερινή διακοπή, ο άσος θα ήταν value bet, καθώς η Άιντραχτ ήταν σε φόρμα και η Ντόρτμουντ «σκασμένη». Θεωρούμε πως η διακοπή ευνόησε τους Βεστφαλούς, οι οποίοι όμως είναι επιρρεπείς στην γκέλα, εκτός έδρας. «Τριπλή», συνεπώς θα επιλέξουμε το σημείο με τη μεγαλύτερη απόδοση, την ισοπαλία (3,95).
Βάσει των όσων είδαμε από τις δύο ομάδες στο πρώτο μισό της σεζόν, τόσο στο ανασταλτικό όσο και στο δημιουργικό κομμάτι, θα μας κάνει τεράστια εντύπωση αν δεν σκοράρουν αμφότερες. Είναι σαν να ξεκινάει το ματς από το 1-1. Με ένα ακόμη τέρμα επιβεβαιώνεται το Over 2,5 & G (1,65).
«Οργιάζουν» τα σενάρια για το ποια ομάδα θα αποκτήσει τον επιθετικό Χάαλαντ, όλοι θεωρούν δεδομένο, με πρώτο τον μάνατζέρ του, ότι θα αποχωρήσει από την Ντόρτμουντ, είτε τώρα, είτε το καλοκαίρι (πιθανότερο). Ένα καλό παιχνίδι απόψε θα αύξανε τις μετοχές του, στο 1.75 το να σκοράρει στο ματς. Κρατάμε και το late goal, που «παίζει πάντα» ως επιλογή στα ματς της Άιντραχτ.