Αίγυπτος – Σενεγάλη: Ψάχνουν τη ρεβάνς οι «Φαραώ»

Διπλά ματς με έπαθλο την πρόκρισης στο Μουντιάλ του Κατάρ, ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Σενεγάλης.

Παρασκευή 25 Μαρτίου 2022 21:30

1

2

Χωρίς ήττα η Σενεγάλη στα 3 πιο πρόσφατα μεταξύ τους από το 2014 και μετά (2-1-0 σε 90λεπτο). Σε κανένα από αυτά τα ματς δεν σκόραρε η Αίγυπτος.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Έφτασε με τα χίλια ζόρια στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, όπου ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι από την αποψινή της αντίπαλο. Σε όλα τα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης έδωσε παράταση, συμπλήρωσε 802 αγωνιστικά λεπτά στο τουρνουά, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στο παρελθόν. Η πορεία της έδωσε ανάσες στον προπονητή Κάρλος Κεϊρός, όμως δύσκολα θα συνεχίσει στον πάγκο αν η Αίγυπτος δεν προκριθεί στα γήπεδα του Κατάρ. Ο Πορτογάλος τεχνικός είχε αποβληθεί στον ημιτελικό με το Καμερούν, έχασε τον τελικό με τη Σενεγάλη λόγω τιμωρίας, αλλά έπειτα από έφεση μειώθηκε η ποινή του, συνεπώς θα βρεθεί κανονικά στον πάγκο απόψε. Εκτός οι τραυματίες Χεγκάζι (α/Αλ Ιτιχάντ), Τοφίκ (α/Πίραμιντς), Σομπχί (μ/Πίραμιντς). Μικροπρόβλημα ο παικταράς Σαλάχ, αλλά το πιο πιθανό είναι να αγωνιστεί κανονικά.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
201412

ΣΕΝΕΓΑΛΗ

Τεράστια επιτυχία, κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Κόπα Άφρικα, με τον Μανέ να κερδίζει τον συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ, Σαλάχ. Ο Σενεγαλέζος εξτρέμ κόντεψε να γίνει ο μοιραίος παίκτης, αφού αστόχησε από τα 11 βήματα στο 7', αλλά τελικά χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του ευστοχώντας στο καθοριστικό πέναλτι στο τέλος. Παρουσιάζει σταθερή βελτίωση το συγκρότημα του Αλιού Σισέ, διεκδικεί τη 2η σερί παρουσία της (και 3η συνολικά) σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κάτω από τα γκολπόστ θα κάτσει ο εξαιρετικός Μεντί, της Τσέλσι, είναι τραυματίες ο 2ος και 3ος, Γκομίς και Ντιένγκ, αντίστοιχα. Χωρίς άλλα αξιοσημείωτα προβλήματα.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ
231306
Ο Σαλάχ αναζητά μια άτυπη ρεβάνς από τον συμπαίκτη τους στους «ρεντς», Μανέ, όπως και συνολικά η Αίγυπτος από τη Σενεγάλη. Θα έχει τον κόσμο στο πλευρό της στο Κάιρο, με «καυτή» ατμόσφαιρα, με τη φιλοξενούμενη όμως να διατηρεί μομέντουμ από την πρόσφατη κατάκτηση του Κόπα Άφρικα και να έρχεται με ψυχολογία. Μικρό προβάδισμα στην έδρα, στο 1,82 ο άσος με DNB.
Δύσκολα θα έχει ρυθμό το παιχνίδι. Εξάλλου ο μεταξύ τους τελικός πριν από ενάμιση μήνα έληξε 0-0 μετά από 120 λεπτά και κρίθηκε στα πέναλτι. Η σκοπιμότητα θα παίξει το ρόλο της δεν είναι τυχαίο πως το U 2,5 προσφέρεται μόλις στο 1,30.
Αν συνδυάσουμε τους δύο προηγούμενους συλλογισμούς καταλήγουμε στο συνδυαστικό bet 1X & U 2,5 που προσφέρεται σε απόδοση 1,80.