Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ: Πρωτοχρονιάτικες… επιστροφές

Με Μπεντέκε, Ζαχά να είναι και πάλι διαθέσιμοι, η γηπεδούχος υποδέχεται σε λονδρέζικο ντέρμπι τη Γουέστ Χαμ, που έχει σκοπό να κάνει αντεπίθεση για την πρώτη τετράδα.

Σάββατο 1 Ιανουαρίου 2022 19:30

1

2

Στις 9 τελευταίες αναμετρήσεις τους για την Πρέμιερ Λιγκ, ανεξαρτήτως έδρας, επιβεβαιώθηκε τo G. Οι 4 από αυτές είχαν και O 3,5.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Παρά τις πολλές απουσίες είχε εύκολο έργο απέναντι στην ουραγό Νόριτς, επικρατώντας 3-0. Πήρε προβάδισμα μόλις στο 8ο λεπτό με πέναλτι του Εντουάρ και «καθάρισε» τη νίκη προς το τέλος του ημιχρόνου, με τα τέρματα των Ματετά (38'), Σλουπ (42'). Επιστροφή στις νίκες για το συγκρότημα του Πατρίκ Βιεϊρά, ο οποίος έλειψε λόγω κορωνοϊού, αλλά ανάρρωσε κι υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί απόψε στον πάγκο. Αν δεν τα καταφέρει θα κοουτσάρει την ομάδα και πάλι ο βοηθός του, Όσιαν Ρόμπερτς. Αξιόλογη η εντός έδρας επίδοση της Πάλας, έχει ηττηθεί μόνο σε ένα από τα 10 ματς που έδωσε στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ (4-5-1). Εκτός οι Άντερσεν (στόπερ, 15/0), Κλάιν (δεξιός μπακ, 2/0), Μακάρθουρ (μέσος, 11/0), Εζέ (επιτελικός χαφ, 2/0), Ολίσε (επιτελικός χαφ, 12/1), δύσκολα ο Γκάλαχερ (μέσος, 17/6). Πολύ σημαντικές οι επιστροφές των Μιλιβόγεβιτς (αμυντικός χαφ, 8/0), Ζαχά (αριστερός εξτρέμ, 17/5) και Μπεντέκε (επιθετικός, 18/4).

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
405477

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Πέρασε με το επιβλητικό 4-1 από την έδρα της Γουότφορντ και γύρισε στις νίκες με πειστικό τρόπο. Μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ (4') αλλά ήταν συνολικά καλύτερη, πριν συμπληρωθεί το μισάωρο είχε κάνει την ανατροπή (27', 29') και διεύρυνε το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο (58' πέν., 92'). Έθεσε τέλος σε αρνητικό σερί τριών αγωνιστικών (0-1-2), που την έριξε από την πρώτη τετράδα. Δεν τα πηγαίνει καλά ως φιλοξενούμενη σε λονδρέζικα ντέρμπι, όπως το αποψινό. Ηττήθηκε στις 6 από τις 9 τελευταίες επισκέψεις της, αν και η μία νίκη που κατέγραψε σε αυτό το διάστημα, ήταν επί της Κρίσταλ Πάλας (πέρσι με 3-2, στις 26/1). Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Ζουμά (στόπερ, 11/1), Ογκμπόνα (στόπερ, 11/1), Κρέσγουελ (αριστερός μπακ, 13/1), ούτε ο Φορνάλ (επιτελικός χαφ, 18/4) που είναι σε καραντίνα.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ
344599
Αρκετά δύσκολο ματς για εκτιμήσεις, η Κρίσταλ Πάλας θα έχει σημαντικές επιστροφές, κυρίως στην επιθετική της γραμμή, ενώ η Γουέστ Χαμ αναθάρρησε μετά την επιβλητική εμφάνιση στο Γουότφορντ κι έρχεται με ψυχολογία στο ντέρμπι. «Τριπλή», οπότε θα πάμε στο σημείο με τη μεγαλύτερη απόδοση, την ισοπαλία.
Η παράδοση στα μεταξύ τους δείχνει γκολ εκατέρωθεν και αρκετά μάλιστα. Βοηθάει και το ρεπορτάζ σε αυτό, με όλα αυτά τα... γκολ που επανέρχονται στο στρατόπεδο των γηπεδούχων. Δεν είναι άσχημο το 1,65 του να σκοράρουν αμφότερες, για όποιον δε θέλει να ρισκάρει σε σημείο στην αναμέτρηση.
Γυρίζει... φουριόζος μετά από τιμωρία ο εξτρέμ της Κρίσταλ Πάλας, Ζαχά. Από τα 5 γκολ που έχει σημειώσει φέτος στην Πρέμιερ Λιγκ, τα 4 ήταν σε εντός έδρας αγώνες. Τριπλασιάζει το ενδεχόμενο να «βρει δίχτυα» σε οποιοδήποτε σημείο της αναμέτρησης.