Καναδάς – Η.Π.Α.: «Απειλείται» το αήττητο των γηπεδούχων

Οι ΗΠΑ αμφισβητούν την πρωτιά του Καναδά στον προκριματικό όμιλο Μουντιάλ της κεντρικής και Βόρειας Αμερικής.

Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022 20:15

1

2

Ο Καναδάς μετράει μόλις μία νίκη στα 10 τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (1-4-5). Τα 7 εξ αυτών είχαν U 2,5 & NG.

ΚΑΝΑΔΑΣ

Εκανε το... καθήκον του κερδίζοντας με 2-0 την Ονδούρα, εκτός έδρας, σε κακό αγωνιστικό χώρο. Ήταν τυχερός στο ότι προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 10', έκτοτε έκανε συντήρηση και «σφράγισε» τη νίκη με τέρμα του Ντέιβιντ στο 73'. Παρέμεινε αήττητος (5-4-0), στην κορυφή της κατάταξης, στην οποία έχει ευκαιρία να παραμείνει αν κερδίσει απόψε. Κάνει την υπέρβαση ως τώρα, θυμίζουμε πως έχει συμμετάσχει μόλις μία φορά σε τελική φάση Μουντιάλ (1986 στο Μεξικό). Ισχυρός εντός στον όμιλο (4-1-0), μετρώντας μάλιστα 4 διαδοχικές νίκες, ακολουθεί το εκτός με Ελ Σαλβαδόρ. Ο προπονητής Χέρντμαν έχει να διαχειριστεί την πολύ σημαντική απουσία του μπακ-χαφ της Μπάγερν Ντέιβις. Αμφίβολοι δίνονται οι αμυντικοί χαφ Πιέτ (Μόντρεαλ), Εουστάκιο (Πόρτο), εκτός ο χαφ Γουόδερσπουν (Σεντ Τζόνστον).

ΚΑΝΑΔΑΣ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
412341

Η.Π.Α.

Βρήκαν απέναντί τους πολυπρόσωπη άμυνα, δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του Ελ Σαλβαδόρ, τη λύση έδωσε ο Ρόμπινσον, με γκολ στο 52'. Παρέμειναν στη 2η θέση, μόνο μία φορά έχουν ηττηθεί ως τώρα στον όμιλο, στον Παναμά, το εντός με τον Καναδά, για τον πρώτο γύρο, έληξε 1-1. Το θετικό ήταν πως κέρδισε η Κόστα Ρίκα τον Παναμά και οι ΗΠΑ αποσπάστηκαν 4 βαθμούς από την 4η θέση. Ακολουθεί το εντός με την Ονδούρα, που είναι τελευταία στον όμιλο, χωρίς νίκη. Συνεχίζει εκτός ο τερματοφύλακας Στέφεν, κάτω από τα γκολπόστ θα κάτσει ο Τέρνερ, που πρόσφατα «έκλεισε» στην Άρσεναλ. Σταθερά εκτός ο Γέντλιν (δεξιός μπακ), που είναι σε καραντίνα, δεν επετράπη η είσοδος στον Καναδά, του επιθετικού Γουεά (Λιλ), καθώς δεν είναι πλήρως εμβολιασμένος.

Η.Π.Α.
110434
Το σετ είναι ισορροπημένο, πρόκειται για ντέρμπι κορυφής στον όμιλο. Ο Καναδάς έχει φτάσει στο... ταβάνι της απόδοσής του και θα έχει τον πολύτιμο Ντέιβις εκτός. Οι ΗΠΑ έχουν σχεδόν την ίδια συγκομιδή, χωρίς να παίζουν στο 100% των δυνατοτήτων τους. Θα τους δώσουμε προβάδισμα. Εξάλλου, 41 χρόνια έχουν να ηττηθούν από τον Καναδά σε προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Παραδοσιακά οι αναμετρήσεις τους μένουν στο Under (Τα 8/10 τελευταία ανεξαρτήτως διοργάνωσης). Βέβαια η επιλογή προσφέρεται πάρα πολύ χαμηλά (1,53). Θα πάμε με τον σύνολο των 2-3 τερμάτων, που βρίσκουμε εξίσου πιθανό και σε πολύ υψηλότερη απόδοση (1,98).
Ο Καναδάς ίσως να βολευτεί και με την ισοπαλία, είναι δεδομένο πως δεν τον συμφέρει να «ανοίξει» ο ρυθμός του αγώνα. Οι ΗΠΑ έδειξαν μια σχετική δυσκολία να διασπάσουν «κλειστές» άμυνες, οπότε ίσως ζοριστούν, ιδιαίτερα στα πρώτα 45 λεπτά. Στο 1,83 προσφέρεται η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο.