Μπρέντφορντ – Μάν. Σίτι: Σπάει τα κοντέρ η Σίτι

Με πολλές απουσίες θα παραταχθεί η νεοφώτιστη γηπεδούχος, ευκαιρία για τη Σίτι να κλείσει τη χρονιά με θετικό πρόσιμο και αποτέλεσμα.

Τετάρτη 29 Δεκεμβρίου 2021 20:15

1

2

Ρεκόρ κατηγορίας αποτελούν τα 112 γκολ που έχει σημειώσει η Μάντσεστερ Σίτι το 2021 (σε όλο το έτος). Τα 17 ήταν από τα 3 πιο πρόσφατα!

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Ηττήθηκε με 2-0 από την Μπράιτον εκτός έδρας, στην Boxing Day. Υστέρησε στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε δύο τέρματα (34', 42') και παρά τις 16 συνολικά τελικές που δημιούργησε στο παιχνίδι, δεν επανήλθε. Δεύτερη σερί αποτυχία, έπειτα από τον αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ από την Τσέλσι (0-2 εντός). Βρίσκεται σε φάση διαρκούς υποχώρησης στην Πρέμιερ Λιγκ, μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα, πήρε μόλις δύο νίκες στα 10 τελευταία, αμφότερες στο γήπεδό της. Υποχώρησε στη 14η θέση, απέχει 9 βαθμούς από τη 18η και τη ζώνη υποβιβασμού, στην οποία είναι η Μπέρνλι κι έχει δώσει δύο αγώνες λιγότερους. Συμπλήρωσε κάρτες ο Νόργκααρντ (μέσος, 17/1), εκτός και οι Άγερ (στόπερ, 7/0), Μάρτιν (τερματοφύλακας, 9/0), Γιόργκενσεν (στόπερ, 7/1), Γιάνελτ (αμυντικός χαφ, 13/1), Ζανβιέρ (στόπερ) και Ντα Σίλβα (αμυντικός χαφ). Δύσκολα οι Χένρι (αριστερός μπακ, 16/2), Εμπεουμό (εξτρέμ, 16/3), Γκούντε (στόπερ, 6/0) και Ράσμουσεν (δεξιός μπακ, 7/0).

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
252165

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προσέφερε θέαμα στην Boxing Day, συντρίβοντας 6-3 τη Λέστερ. Διαστημική στο πρώτο μισάωρο, πέτυχε 4 γκολ με διαφορετικούς σκόρερ (5' Ντε Μπρόινε, 14' Μαχρέζ πέν., 21' Γκιντογκάν, 25' Στέρλινγκ πέν.). Ολιγώρησε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μέχρι το 65' η αντίπαλος είχε μειώσει σε 4-3, αλλά απάντησε ο Λαπόρτ στο 69' και ο Στέρλινγκ στο 87', πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς. Έννατη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για την αρμάδα του Γκουαρδιόλα που προελαύνει, ούσα στο +6 από Λίβερπουλ και Τσέλσι. Θα λείψουν οι Γουόκερ (δεξιός μπακ, 12/0), Μεντί (αριστερός μπακ, 1/0), Φεράν Τόρες (δεξιός εξτρέμ, 4/2, έκλεισε στην Μπαρτσελόνα αλλά είναι και τραυματίας), Ρόδρι (αμυντικός χαφ, 16/2), δύσκολα ο στόπερ Στόουνς (6/1). Ίσως γίνει μερικό ροτέισον, καθώς ακολουθεί το εκτός με την Άρσεναλ.

12675119
Σε κακό φεγγάρι είναι η Μπρέντφορντ, που θα παραταχθεί με σημαντικές απουσίες, δύσκολα πάει το χέρι στην κόντρα. Φταίει γι' αυτό και η καταιγιστική το τελευταίο διάστημα Σίτι, που ακόμη κι όταν είναι ασταθής αμυντικά, όπως στον αγώνα με τη Λέστερ, βρίσκει τρόπο να το καλύπτει, σκοράροντας κατά ριπάς. Σηκώνει και χάντικαπ το «διπλό».
Στην ίδια λογική έχουν τύχη τα πολλά γκολ στο παιχνίδι, πραγματικά φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο η Μπρέντφορντ με τόσες ελλείψεις στην άμυνα να περιορίσει την πιο παραγωγική επίθεση της κατηγορίας, μέσα στο 2021. Στο 2,10+ βρίσκουμε το Over 3,5.
Με την παραδοχή πως η Σίτι θα σκοράρει αρκετές φορές στο ματς, θα πάμε σε μία έμπνευση, το να σκοράρει το πρώτο γκολ του αγώνα ο Μπερνάρντο Σίλβα (7 γκολ σε 16 αγώνες για το πρωτάθλημα), ένας από τους πιο σταθερούς παίκτης των «πολιτών», τη φετινή περίοδο. Επιλογή που προσφέρεται στο 7.10.