Άουγκσμπουργκ – Μάιντζ: Εκατέρωθεν κίνητρο και… σκοράρισμα

Εξ αναβολής αναμέτρηση, αμφότερες ψάχνουν βαθμούς, η Άουγκσμπουργκ για να απομακρυνθεί από τη ζώνη υποβιβασμού και τη Μάιντζ για να προσεγγίσει την ευρωπαϊκή.

Τετάρτη 6 Απριλίου 2022 19:30

1

2

Η Άουγκσμπουργκ μετρά 4 διαδοχικές νίκες υποδεχόμενη τη Μάιντζ, στην Μπουντεσλίγκα. Ηττήθηκε μόνο σε ένα από τα 6 πιο πρόσφατα μεταξύ τους, φέτος στον πρώτο γύρο με 4-1.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ

Έκανε μία από τις πληρέστερες φετινές εμφανίσεις επικρατώντας 3-0 της Βόλφσμπουργκ. Βοήθησε πολύ το γκολ που σημείωσε στο 1ο λεπτό. Κομβική η επέμβαση του κίπερ Γκικίεβιτς, απέτρεψε το 1-1 σε τετ α τετ και στο δεύτερο ημίχρονο η Άουγκσμπουργκ κυριάρχησε, πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα (62', 69'). Πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, την απομάκρυνε 3 βαθμούς από την τελευταία τριάδα, ευκαιρία το αποψινό ματς να διευρύνει τη διαφορά. Στην έδρα της είναι πανίσχυρη, έχει κερδίσει την Μπάγερν, μεταξύ άλλων. Υστερεί όταν συναντά «κλειστές» άμυνες. Επέστρεψαν στις προπονήσεις οι Βάργκας (αριστερός εξτρέμ, 24/0), Γκρέγκοριτς (επιθετικός, 19/7, πρώτος σκόρερ) και μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Σταθερά εκτός οι τραυματίες Ουντουοκάι (στόπερ, 10/0), Στρομπλ (μέσος, 5/0), Σόρενσεν-Μπαζέ (δεξιός εξτρέμ, 14/1).

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
345668

ΜΑΪΝΤΖ

Έχει κάθε λόγο να μην είναι ικανοποιημένη από το εκτός έδρας 1-1 με την Γκλάντμπαχ. Υστέρησε στο πρώτο ημίχρονο και δέχτηκε το γκολ (33'), αλλά στο 2ο ήταν σαφώς καλύτερη, είχε 2 δοκάρια, ενώ ενδιάμεσα ισοφάρισε με τον Ονισίβο (73'), MVP του αγώνα ήταν ο αντίπαλος τερματοφύλακας Ζόμερ. Συνέχισε έτσι την προβληματική παρουσία μακριά από το κοινό της, όπου αγνοεί τη νίκη εδώ και 8 αγώνες (0-2-6), στους 7 από τους οποίους επιβεβαιώθηκε το G. Κρίσιμο το αποψινό -εξ αναβολής- παιχνίδι, καθώς αν κερδίσει θα επανέλθει στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου, μειώνοντας τη διαφορά από την πρώτη εξάδα στους 3 βαθμούς. Εξέτισε κι επιστρέφει ο μέσος Κορ (15/0), ξανά εκτός λόγω τραυματισμών ο στόπερ Σεντ Τζούστε (8/1) και ο δεξιός εξτρέμ Μπούρχζορχ (3/1).

ΜΑΪΝΤΖ
5854414
Στη μία... γωνία του ρινγκ, μια ομάδα που αποδίδει εξαιρετικά στην έδρα της και στην άλλη η Μάιντζ που προβληματίζει εκτός. Δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητος ο άσος στο 3.00+, ούτε όμως και η καλή εμφάνιση των φιλοξενούμενων στο προηγούμενο, που άξιζαν να κερδίσουν την Γκλάντμπαχ. Χρειάζεται κάλυψη ο άσος, στο DNB (2,30).
Σπανίως μένει χωρίς γκολ στην έδρα της η Άουγκσμπουργκ, που έχει και ευνοϊκή πρόσφατη παράδοση στο ζευγάρι. Άνετη βαθμολογικά η Μάιντζ, πάει για την υπέρβαση, θεωρούμε πως θα σκοράρει κι αυτή απόψε. Υποχώρησε το G, προσφέρεται στο 1,75 πλέον (από 1,83).
Οι δύο ομάδες αρέσκονται στο να αναζητούν γκολ από στατικές φάσεις. Θα ρισκάρουμε στο να σημειωθεί με κεφαλιά το πρώτο γκολ, σε απόδοση 5,70.