Αθλέτικ Μπιλμπάο-Εσπανιόλ: 23 χρόνια χωρίς διπλό στη Βαρκελώνη

1

X

2

STATS

Το τελευταίο διπλό της Αθλέτικ Μπιλμπάο στην έδρα της Εσπανιόλ καταγράφηκε το 1998. Έκτοτε μετράει 8 ισοπαλίες και 14 ήττες!

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Μάλλον χαμένη θα πρέπει να αισθάνεται από το 2-2 στο Έλτσε, όπου ισοφαρίστηκε στο φινάλε. Νωρίτερα (23’) γεύτηκε την ψυχρολουσία, αλλά το ανέτρεψε με 2 μαζεμένα γκολ (51’, 52’) και είχε ευκαιρίες για να «τελειώσει» το ματς. Αντ’ αυτού, δέχθηκε την ισοφάριση στο 84’ και στο τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 3-2. Τουλάχιστον, παρέμεινε αήττητη σε 3η σερί αγωνιστική (2-1-0), ενώ στα 6 τελευταία έχει υποστεί μόλις μία ήττα (3-2-1), από τη Σεβίλλη εκτός έδρας. Σε εξαιρετική κατάσταση ο επιθετικός Ραούλ ντε Τομάς, που σκόραρε και στις 3 προηγούμενες υποχρεώσεις της. Αμφίβολοι οι Όσκαρ Χιλ (μπακ, 9 συμ.) και Μελέδο (χαφ, 6 συμ.), ανέτοιμος ο χαφ Μπάρε (7 συμ.). Πλησιάζει στο 100% ο φορ Πουάδο (3 συμ.).

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

ΕΣΠΑΝΙΟΛ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
-21421

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Πολύ σημαντικό το «τρίποντο» που πανηγύρισε επί της Βιγιαρεάλ (2-1 εντός έδρας), το οποίο ήρθε με αποτελεσματική εμφάνιση και πέναλτι στο 77’, που δόθηκε έπειτα από χρήση του VAR. Προηγήθηκε νωρίς (14’), όμως δεν το εξαργύρωσε και παραδόθηκε κάπως στον ρυθμό των φιλοξενούμενων, με συνέπεια να ισοφαριστεί σχεδόν άμεσα (32’). Στο 82’ πάντως είχε και χαμένο πέναλτι για το 3-1. Είναι χαρακτηριστικό ότι έχει υποστεί μόλις μία ήττα στους 9 τελευταίους αγώνες (4-4-1), δείγμα της σταθερότητας και της καλής δουλειάς που παράγει ο τεχνικός Μαρθελίνο. Στις 4 φετινές εξορμήσεις της παρέμεινε αήττητη (1-3-0). Ανακάμπτει ο στόπερ Ουνάι Νούνιεθ (1 συμ.), τραυματίστηκε ξανά και θα απουσιάσει ο φορ Βιγιαλίμπρε (5 συμ.). Χάνει ένα ακόμα ο μπακ Γιούρι, εκτός και χαφ Θαράγκα (8 συμ.).

1-3131
Αμφότερες δείχνουν να βρίσκονται σε καλό φεγγάρι και είναι αρκετά αποτελεσματικές. Φαντάζει πολύ πιθανό να συμβιβαστούν με την ισοπαλία, που πληρώνει 3,10.
Δύσκολη η επιλογή για γκολ. Λογικά πάντως θα κινηθεί στο όριο under-over. Το σύνολο τερμάτων «2-3» σε απόδοση 1,91.
Αρκετά ισορροπημένο και «κλειστό» περιμένουμε και το πρώτο ημίχρονο. Σε απόδοση 1,94 το «Χ ημίχρονο».