Σαουθάμπτον – Μπρέντφορντ: Αρωμα ισοπαλίας στο St. Mary’s

Η Σαουθάμπτον υποδέχεται στο St. Mary’s την Μπρέντφορντ, για την 20η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται οριακά κάτω από το πρώτο μισό του πίνακα και να προέρχονται από προκρίσεις στο Κύπελλο.

Τρίτη 11 Ιανουαρίου 2022 21:45

1

2

Οι «άγιοι» τρέχουν αήττητο καρέ κι εντός στην Πρέμιερ έχουν τρεις σερί ισοπαλίες με γκολ! Στις 3 Οκτωβρίου το τελευταίο διπλό της Μπρέντφορντ! Τρία στα τέσσερα πιο πρόσφατα εμφάνισαν σύνολο γκολ «2-3».

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Το Σάββατο αγωνιζόταν στην Ουαλία με την Σουόνσι της Τσάμπιονσιπ και πήρε την πρόκριση στην παράταση, ύστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς. Προηγήθηκε μόλις στο 8’ με τον Ρέντμοντ για να δεχθεί την ισοφάριση από τους «κύκνους» στο 77’. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου βρέθηκε να χάνει με αυτογκόλ του Μπέντναρεκ στο 94’, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Ελιονούσι επανάφερε την ισορροπία στο παιχνίδι και στο 103’ χτύπησε ο Λονγκ, για το τελικό 3-2 που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον Χάζενχατλ. Ο Αυστριακός τεχνικός έχει ουκ ολίγα προβλήματα για σήμερα. Συγκεκριμένα θα λείψουν οι τιμωρημένοι Γουόκερ-Πίτερς (μπακ, 15 συμ.) και Βαλερί (αμυντικός μέσος που προήχθη από τις ακαδημίες) και για διάφορους λόγους, οι ΜακΚάρθι (κίπερ, 15 συμ.), Λιβραμέντο (μπακ, 18/1) και Τζενεπό (μέσος, 8 συμ.).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
445241

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Πήρε, επίσης, την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου αφού το Σάββατο επικράτησε στο Στόουκ 4-1 της Πορτ Βέιλ, ομάδας από την Λιγκ2. Ζορίστηκε και το σκορ μπερδεύει. Πήρε το προβάδισμα στο 26’ με τον Φορς, ωστόσο στην πορεία ακολούθησε τη φιλοσοφία της συντήρησης δυνάμεων και δεν φόρτσαρε για να «κλειδώσει» άνετα την πρόκριση. Στο 65΄πήρε μεν ξεκάθαρο προβάδισμα με τον Εμπουεμό, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 κι εκεί… το πράγμα ζόρισε! Ευτυχώς, ο Γάλλος που είχε περάσει -λίγο πριν σκοράρει- στον αγωνιστικό χώρο, ως αλλαγή στη θέση του βασικού φορ Oυισά (11/3) ήταν σε μεγάλα κέφια και με χατ τρικ (876’ και 87’ τα άλλα δύο γκολ) χάρισε στην ομάδα του Τομας Φρανκ να συνεχίσει στην επόμενη φάση του θεσμού. Ο –επίσης Αυστριακός- τεχνικός της φιλοξενούμενης δεν υπολογίζει στον διεθνή μέσο Ονιέκα (17/1) και τον βασικό αμυντικό Χένρι (16/2).

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ
253166
Ισως η έδρα να δίνει ένα μικρό αβαντάζ στη Σαουθάμπτον, αλλά οι διαφορές των δύο ομάδων δεν δικαιολογούν τόσο ξεκάθαρο φαβοριτισμό των "αγίων". Αξίζει το ρίσκο στην ισοπαλία. Δεν θα κακοπέσει σε καμία.
Αμφότερες υπό τις οδηγίες Αυστριακών τεχνικών, μπαίνουν στο γήπεδο για να κάνει η κάθε μία το παιχνίδι της. Ούτε για να παίξει άμυνα, ούτε για να καταστρέψει το παιχνίδι της αντιπάλου. Εχει λογική το να σκοράρουν και οι δύο και -ακόμα- συμπαθητικές τιμές.
Δεν πιστεύουμε ότι, είτε η γηπεδούχος είτε η φιλοξενούμενη, θα μπουν... φουριόζες και θα θυσιάσουν την ομαλή λειτουργία της άμυνας τους για να κυνηγήσουν ένα γρήγορο γκολ. Τα ρίσκα θα ανεβαίνουν, αν ανέβουν, όσο περνάει η ώρα και σε αυτή τη βάση, έχει λογική το πρώτο ημίχρονο να λήξει χωρίς νικητή.