Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αϊντχόφεν: Παγίδα η ισοπαλία για τους Ολλανδούς

Η 2η θέση του 2ου ομίλου στο Γιουρόπα Λιγκ παίζεται στο Σαν Σεμπαστιάν, με τη γηπεδούχο Σοσιεδάδ να θέλει μόνο τη νίκη για να προσπεράσει τους Ολλανδούς, τη στιγμή που η Αϊντχόφεν «βολεύεται» και με τον έναν βαθμό.

Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2021 17:45

1

2

Από τρία σερί No Goal και συνολικά τέσσερα στα πέντε τελευταία όλων των διοργανώσεων, προέρχεται η Σοσιεδάδ. Αήττητο εφτά αγώνων σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ για την Αϊντχόφεν, με τρία στα τέσσερα πιο πρόσφατα να εμφανίζουν σύνολο γκολ «2-3».

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την Ρεάλ Μαδρίτης. Της έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο, αλλά με την έναρξη της επανάληψης βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Βινίσιους και δέκα λεπτά αργότερα ο Γιόβιτς «καθάρισε» το ματς για τους «μπλάνκος», αφήνοντας τους Βάσκους στην 5η θέση της βαθμολογίας στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Χάθηκε η σπιρτάδα που είχαν στην αρχή της σεζόν οι παίκτες του Αλγουαθίλ, με τον Βάσκο τεχνικό να δηλώνει πως η ομάδα είναι έτοιμη για το αποψινό: «Ξέρουμε ότι η Αιντχόφεν μπορεί να μας δημιουργήσει προβλήματα με τους γρήγορους επιθετικούς που διαθέτει, αλλά έχουμε μελετήσει την αντίπαλό μας και είμαστε έτοιμοι για να κερδίσουμε». Διάταξη 4-2-3-1 για τους Βάσκους με τον Ισακ στην κορυφή της επίθεσης και τους Γιανουζάι, Οϊαρθάμπαλ και Μπαρενετσέα στην τριάδα πιο πίσω του.

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
101458

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Εκανε πλάκα στην Ουτρέχτη για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ολλανδίας, κέρδισε άνετα με το ευρύ 4-1 και συνεχίζει την καταδίωξη του Αγιαξ, από τον οποίον βρίσκεται στο -2 στη βαθμολογία. Η ομάδα του Σμιντ εξυπηρετείται σήμερα και από τον βαθμό της ισοπαλίας ώστε να τερματίσει σίγουρα 2η, ωστόσο ο Γερμανός τεχνικός ήταν απόλυτος: «Γνωρίζουμε ότι είναι παγίδα να μπεις για να παίξεις για ένα αποτέλεσμα, αλλά ούτως ή άλλως δεν σκοπεύουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο. Θέλουμε να συνεχίσουμε στο Γιουρόπα Λιγκ και θα παλέψουμε για τη νίκη». Σε αυτή την προσπάθεια, κομβική κρίνεται η απουσία του Ισραηλινού γκολτζή Ζαχάβι, ενώ δεν λογαριάζονται κι άλλοι τρεις μακροχρόνια απόντες. Πιθανό 4-3-3 από την φιλοξενούμενη με τους Βινίσιους, Χάκπο και Μπρουμα στην επιθετική τριπλέτα.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ
4757510
Η Σοσιεδάδ προσπαθεί να πάρει τα πάνω της ξανά, αφού μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα στην Πριμέρα, έδειξε ότι… κλατάρει. Μια πρόκριση, θα την συνέφερνε αμέσως! Δεν παίζει σε ικανοποιητικές αποδόσεις ο άσος (1.70-1.80), αλλά δεν θεωρούμε πως η αναμέτρηση σηκώνει και κόντρα της έδρας. Δεν είναι… Ουτρέχτη οι Βάσκοι.
Ένα γρήγορο γκολ μπορεί να βάλει «φωτιά» στο ματς. Ειδικά αν έρθει από την γηπεδούχο, αφού αναγκαστικά μετά οι Ολλανδοί θα αφήσουν κενούς χώρους, ψάχνοντας για την ισοφάριση. Σε αυτή την προοπτική, έχει νόημα η αναζήτηση του Over, περίπου στο 1.80, που μπορεί να επιβεβαιωθεί σχετικά άνετα.
Οριακά πάνω από τον διπλασιασμό το anytime του Ισακ, με τον Σουηδό επιθετικό να κάνει μια πολύ καλή σεζόν με τα χρώματα της Σοδιεδάδ, κάτι που έχει τραβήξει τα βλέμματα και μεγαλύτερων συλλόγων που τώρα ενδιαφέρονται για τον 22χρονο σέντερ. Αξιζει ένα fun bet ότι θα βρει δίχτυα οποιαδήποτε στιγμή του αγώνα.