Πόρτο – Λάτσιο: Μονομαχία στο “Ντραγκάο”

Κρίσιμη η πρώτη μάχη στο "Ντραγκάο" για τα πλέι οφ του UEL ανάμεσα στην Πόρτο και την Λάτσιο με το βλέμμα να... πέφτει ελαφρώς προς τα αριστερά.

Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2022 21:00

1

2

Τα έξι από τα επτά γκολ που πέτυχε η Λάτσιο στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ τα κατάφερε μετά το 38ο λεπτό των αναμετρήσεών της.

ΠΟΡΤΟ

Απόλυτο φαβορί για τον τίτλο στην Πορτογαλία. Κατάφερε το 2-2 με την Σπόρτινγκ εντός έδρας μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, που… έπεσαν μπουνιές. Ουσιαστικά ήταν η κερδισμένη της υπόθεσης, καθώς προστάτεψε το +6 από την πρωταθλήτρια. Της έβαλαν δύσκολα τα «λιοντάρια» (έχανε με 0-2 στο 35’), αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε την ισοπαλία. Στο 38’ ο Βιέιρα με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-2, ενώ ολοκλήρωσε με κεφαλιά του Ταρεμί στο 78’. Αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 49’, όταν και αποβλήθηκε ο Κόατες με δεύτερη κίτρινη. Τέλος στο σερί 16 νικηφόρων αγώνων στο πρωτάθλημα, αλλά είναι πλέον αήττητη για 50 αγώνες στην Πριμέιρα Λίγκα. Τον Δεκέμβριο του 2021 έχασε με 1-3 τον «τελικό» με την Ατλέτικο και υποβιβάστηκε στο Γιουρόπα Λιγκ, όπου έχει μεγαλεπήβολους στόχους. Σε σχέση με εκείνη την περίοδο, έχει μια σημαντική απώλεια. Την παραχώρηση του Λουίς Ντίας στη Λίβερπουλ. Ο Κολομβιανός εξτρέμ ήταν μακράν του δεύτερου ο καλύτερος παίκτης της στη σεζόν. «Η Λάτσιο είναι καλή ομάδα, βάζει πολλά γκολ», είπε ο Κονσεϊσάο, που δεν υπολογίζει στον τιμωρημένο αριστερό μπακ Γουέντελ και τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Μαρτσεσίν.

ΠΟΡΤΟ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
100012

ΛΑΤΣΙΟ

Η καλή της πορεία στην Ιταλία συνεχίζεται. Κέρδισε με 3-0 την Μπολόνια εντός, ενώ διατήρησε για τέταρτο σερί ματς το μηδέν στην άμυνα. Βέβαια, χρειάστηκε ένα τραβηγμένο πέναλτι για να προηγηθεί στο 13’ με τον Ιμόμπιλε. Ακολούθησαν άλλα δυο τέρματα από τον Τζακάνι στο 53′ και στο 63′. Οι οπαδοί δεν τα έχουν καλά με τον πρόεδρο Λοτίτο, τον οποίο αποδοκιμάζουν σε κάθε ευκαιρία, λόγω του ότι δεν ενίσχυσε την ομάδα τον Ιανουάριο. Βρίσκεται στο -4 από την πρώτη τετράδα και στο «Ολίμπικο» μιλούν ξανά για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το θέμα είναι ότι ο Σάρι παίζει συνεχώς με τους ίδιους 11, αφού δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. «Η Πόρτο είναι έμπειρη και ποιοτική ομάδα. Χάνει πολύ δύσκολα κι αυτό τα λέει όλα» δήλωσε ο Σάρι. Πολύ σημαντική απουσία του φορ Ιμόμπιλε, που ταλαιπωρείται από ίωση. Το κενό του θα προσπαθήσει να καλύψει ως ψευτοεννιάρι ο Φελίπε Αντερσον. Σοβαρός ο τραυματισμός του μπακ Λάτζαρι. Παραμένει εκτός μάχης ο στόπερ Ατσέρμπι.

ΛΑΤΣΙΟ
101311
Η φετινή Πόρτο είναι αρκετά ισχυρή και έχει βάλει στο... νου της την ευρωπαϊκή διάκριση. Λογικός μοιάζει ο άσσος στο πρώτο παιχνίδι κοντά στον διπλασιασμό (1.95).
Έχουμε να κάνουμε ένα παιχνίδι που... κρέμεται μεταξύ under και over. Πιο πιθανή λύση τα 2-3 γκολ που ούτως ή άλλως βρίσκονται σε εξαιρετική απόδοση και συγκεκριμένα στο 1,93.
Συντηρητικά θα κοιτάξουν να... πάνε το παιχνίδι οι δύο ομάδες, τουλάχιστον στην αρχή. Το ενδεχόμενο το πρώτο γκολ να επιτευχθεί μετά το 28' λεπτό δεν είναι άσχημο και πληρώνει 1,85 στην αναμέτρηση.