Μπράιτον – Κρίσταλ Πάλας: Το ντέρμπι των απόντων

Το γνωστό ως M23 ντέρμπι αντιπαλότητας ανάμεσα σε Μπράιτον και Κρίσταλ Πάλας διεξάγεται σήμερα στο Φάλμερ, με τις δύο ομάδες να μετρούν αρκετές απώλειες, κυρίως ελέω Κόπα Αφρικα.

Παρασκευή 14 Ιανουαρίου 2022 21:59

1

2

Αήττητο καρέ στα τέσσερα τελευταία για την Μπράιτον σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Από έξι διαδοχικά Over προέρχεται η Κρίσταλ Πάλας, τα τέσσερα εξ’ αυτών εμφάνισαν Goal+Over.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Πατάει καλά το τελευταίο διάστημα η ομάδα του Πότερ κι έστω αν χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης, πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, αφού τελικά επικράτησε της Γουέστ Μπρόμιτς στην παράταση με γκολ του Μοπέ. Νωρίτερα στο πρωτάθλημα είχε πετύχει σπουδαίο διπλό στο Λίβερπουλ επί της Εβερτον, 3-2, και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην πιο υψηλή θέση που θα μπορούσε. Την ερχόμενη Τρίτη φιλοξενεί σε εξ αναβολής την Τσέλσι και στη συνέχεια ταξιδεύει στο Λέστερ. Στο Κόπα Αφρικα ο μέσος Μπισουμά (14 συμ.). Οι γηπεδούχοι αναμένεται να παραταχθούν με διάταξη 4-3-3 και τους Μοπέ (17/7), ΜακΑλιστερ (14/4) και Τροσάρντ (18/4) στην τριάδα της επίθεσης.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
225137

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Η κακή ψυχολογία που επανήλθε μετά την ήττα από την Γουέστ Χαμ, στο λονδρέζικο ντέρμπι (3-2 εντός), κάπως… έστρωσε, παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, επίσης απέναντι σε ομάδα του Λονδίνου. Οι παίκτες του Πατρίκ Βιεϊρά αν και βρέθηκαν να χάνουν στο 17’ από την Μίλγουλ στο «The Den», γύρισαν το ματς σε 2-1 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολίσε στο 46’ να ισοφαρίζει σε 1-1 και να δίνει την ασιστ στον Μετέτα για την ανατροπή στο 58’. Σημαντικές ελλείψεις για τη φιλοξενούμενη, αφού στο Κόπα Αφρικα βρίσκονται ο κομβικός μέσος Κουγιατέ και οι πολύτιμοι Ζαχά (17/5) και Αγιού (19/1).

405479
Αμφότερες δείχνουν πειστικές στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, και οι δύο βγάζουν προβλήματα στα μετόπισθεν. Ισως, σε αυτό το ντέρμπι να παίξουν το δικό τους ρόλο καθώς και οι περισσότερες και πιο σημαντικές απουσίες της φιλοξενούμενης. Οριακός άσος.
Πολύ πιθανό, όπως και στα περισσότερα μικρομεσαία ντέρμπι, να εμφανιστεί στο φινάλε το σύνολο γκολ "2-3", που καλύπτει... ένα κάρο σενάρια, αν πάρουμε ως δεδομένο ότι δύσκολα θα ξεφύγει το σκορ.
Εδώ θα ρισκάρουμε με την ισοπαλία του πρώτου ημιχρόνου, ποντάροντας στο ότι καμία δεν θα πάρει μεγάλα ρίσκα από το ξεκίνημα του αγώνα, κάνοντας πιο δύσκολη τη ζωή της αν τυχόν και βρεθεί πίσω στο σκορ. Με το "Χ" ημιχρόνου σε τιμές οριακά πάνω από τον διπλασιασμό.