Λίβερπουλ – Μπενφίκα: Στο… χαλαρό οι “κόκκινοι”

Τυπική διαδικασία μοιάζει η ρεβάνς του Άνφιλντ ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Μπενφίκα μετά το 3-1 των "κόκκινων" στο "Λουζ".

Τετάρτη 13 Απριλίου 2022 22:00

1

2

Η Λίβερπουλ μετράει πέντε σερί νίκες κόντρα σε πορτογαλικές ομάδες (με γκολ 16-3), ενώ παρέμεινε αήττητη στις εννέα πιο πρόσφατες αναμετρήσεις με Πορτογάλους (7-2-0).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Ίσως θα πρέπει να αισθάνεται ευχαριστημένη από το 2-2 στο εκτός έδρας ντέρμπι τίτλου με τη Μάντσεστερ Σίτι την Κυριακή. Οι «πολίτες» ήταν ελαφρώς ανώτεροι και πιο απειλητικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Κρατάει πάντως την αντίδραση και την αυταπάρνηση που έβγαλε. Βρέθηκε δύο φορές πίσω (5’, 36’), αλλά έδειξε χαρακτήρα και ανταπέδωσε (13’, 46’). Παραμένει στο -1 από την Σίτι. Αξίζει να αναφερθεί ότι προκρίθηκε και στις 12 τελευταίες περιπτώσεις που νίκησε στο πρώτο ματς σε νοκ άουτ φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. «Παίξαμε καλά στο πρώτο ματς. Είναι πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς η ρεβάνς. Προηγούμαστε 3-1 στο πρώτο… ημίχρονο. Είναι μια καλή βάση για την πρόκριση, ωστόσο αν σκοράρει πρώτη η Μπενφίκα, τότε αλλάζει το παιχνίδι. Το νιώσαμε και μετά το γκολ που πέτυχαν στην πρώτη αναμέτρηση», τόνισε ο τεχνικός Κλοπ. Δεν προπονήθηκε την Τρίτη ο χρήσιμος χαφ Τιάγκο Αλκάνταρα και λογικά θα προφυλαχθεί. Δεν αναφέρονται άλλα προβλήματα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
432436

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Έβγαλε την υποχρέωση απέναντι στην Μπελενένσες το Σάββατο, επικρατώντας 3-1 στο «Λουζ». Ξεκίνησε άσχημα, καθώς δέχθηκε γκολ μόλις στο 3’ από τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος. «Καθάρισε» ο καλύτερος φέτος παίκτης της Νούνιες, σημειώνοντας χατ-τρικ (22’, 54’, 58’) και τη γλίτωσε από πιθανό κάζο πριν τη ρεβάνς με τη Λίβερπουλ. Στην Πορτογαλία καταλήγει 3η, δεν μπορεί να απειλήσει για τη 2η θέση, αλλά ούτε και να κατρακυλήσει στην 4η θέση. Στο UCL έκανε την υπέρβαση με τον Αγιαξ στην προηγούμενη φάση, αλλά τώρα αναζητά ένα… θαύμα. Έχει κλείσει ήδη τον Σμιντ για προπονητή την επόμενη χρονιά. «Ξέρουμε πόσο σημαντικό είναι το παιχνίδι. Έχουν περάσει πέντε, έξι χρόνια από τότε που η Μπενφίκα έφτασε σε αυτή τη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ και βρισκόμαστε στο κατώφλι των ημιτελικών, κάτι που ο σύλλογος δεν έχει καταφέρει ποτέ σε αυτό το φορμάτ. Ξέρουμε ότι βρισκόμαστε σε δύσκολη θέση, αλλά έχουμε το όνειρο», επεσήμανε ο Νέλσον Βερίσιμο. Νοκ άουτ ο μεσοεπιθετικός ο Ράφα Σίλβα.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ
232343
Φουριόζα θα μπει στο γήπεδο η Λίβερπουλ για να καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Ένα και... τίποτα ο άσσος, αλλά αν παιχτεί από το πρώτο ημίχρονο κάτι γίνεται.
Δεν έχει να χάσει κάτι η Μπενφίκα. Πάει να ευχαριστηθεί τον τελευταίο της αγώνα για φέτος στην Ευρώπη μέσα στο Άνφιλντ. Ρίσκο στο αμφίσκορο.
Θα θελήσει να διώξει από νωρίς κάθε υποψία της Μπενφίκα για κάτι καλό στο ματς η Λίβερπουλ. Αξίζει το ρίσκο να έχουμε το πρώτο γκολ στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης.