Κροατία – Ρωσία: “Τελικός” στο Σπλιτ

Τελικός σήμερα (16:00) στο Σπλιτ για την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ ανάμεσα στην Κροατία και τη Ρωσία. Η "Χρβάτσκα" προκρίνεται μόνο με νίκη, ενώ στην "αρκούδα" κάνει και η ισοπαλία.

Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021 16:00

1

2

Τρεις φορές έχουν συναντηθεί σε επίπεδο προκριματικών EURO ή Μουντιάλ η Κροατία με τη Ρωσία φέρνοντας ισάριθμα 0-0.

ΚΡΟΑΤΙΑ

Σαρωτική απέναντι στην Μάλτα εκτός έδρας την Πέμπτη. Έκανε επίδειξη δύναμης φτάνοντας πολύ άνετα στο εντυπωσιακό 7-1 βάζοντας γκολ ό,τι ώρα ήθελε. Ο συνήθως ύποπτος Πέρισιτς άνοιξε το σκορ από νωρίς, στο 6’ και ο Τσαλέτα έκανε το 2-0 στο 22’. Δέχτηκε τη μείωση με αυτογκόλ στο 31’, αλλά στη συνέχεια «τελείωσε» την αντίπαλό της. Πέτυχε ακόμα δύο γκολ μέχρι την ανάπαυλα με τους Πάσαλιτς και Μόντριτς. Στην επανάληψη ο Μάγερ (δύο φορές) και ο Μπρόζοβιτς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Στο τελευταίο μισάωρο έριξε ρυθμούς και "έκατσε" για να έχει δυνάμεις για τον τελικό του Σπλιτ. Οι Κροάτες δεν έχουν χάσει στα έξι τελευταία τους, αλλά σήμερα θέλουν μόνο τη νίκη για να πάνε απευθείας Κατάρ. «Θα δείξουμε σεβασμό στη Ρωσία, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα κάνουμε το καθήκον μας», είπε ο προπονητής Ντάλιτς, ο οποίος πάει και πάλι σε σύστημα 4-1-4-1 με τον Κράμαριτς ως φορ και την τετράδα Μάγερ, Μόντριτς, Πάσαλιτς και Πέρισιτς να πατάει περιοχή. Εκτός οι επιθετικοί Μπρέκαλο και Μπούντιμιρ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
234245

ΡΩΣΙΑ

Περίπατο έκανε την Πέμπτη απέναντι στην Κύπρο. Το 6-0 απέδειξε ότι τη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων με την «αρκούδα» να «δαγκώνει» τον αντίπαλό της στο β’ μέρος. Ύστερα από το φτωχό πρώτο μέρος (0-1) στην επανάληψη ήταν καταιγιστική με άλλα πέντε γκολ, τον Ερόκιν πρωταγωνιστή (δύο γκολ) και τον Σατορμίν να σκοράρει για πρώτη φορά με την εθνική. Το καθήκον έγινε και πλέον με ισοπαλία θα πατήσει απευθείας Κατάρ, χωρίς μπαράζ. Με τον Βαλερί Κάρπιν στον πάγκο της έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, κυρίως αμυντικά και παρουσιάζει μεγάλη συνέπεια στα αποτελέσματα. Έχει αποκτήσει τεράστια αυτοπεποίθηση. «Ξέρουμε καλά το παιχνίδι της Κροατίας και είμαστε προετοιμασμένοι για όλα τα ενδεχόμενα», είπε ο Κάρπιν πριν το ματς. Εκτός ο μπακ της Σίτσι Τέρεχοφ, ο μέσος της Ντιναμό Μόσχας Ζακαριάν και ο αμυντικός της Ρούμπιν Σαμόσνικοφ.

ΡΩΣΙΑ
343324
Πήραν ψυχολογία και οι δύο με τις τελευταίες εμφανίσεις τους, αλλά το δικό τους παιχνίδι είναι όλο το… Μουντιάλ. Πολύ πιθανό να δούμε ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο με την ισοπαλία στα πρώτα 45 λεπτά να έχει τύχη (Χημ.).
Γενικότερα τα κρίσιμα ματς, τόσο της Κροατίας, όσο και της Ρωσίας δεν ξεφεύγουν στο σκορ. Δεν αποκλείεται να δούμε ένα σκορ που θα κυμανθεί στα 2-3 γκολ, εύρος που καλύπτει πολλά ενδεχόμενα στην αναμέτρηση.
Ο Πέρισιτς είναι από ακρογωνιαίους λίθους της Κροατίας και ο άνθρωπος που την ωθεί στα δύσκολα. Υπάρχει πιθανότητα να βρει και σήμερα δίχτυα απέναντι στην «αρκούδα». Το ένα γκολ του σε οποιαδήποτε στιγμή στο ματς πληρώνει 2.80.