BIG MATCH

NEWS

BIG MATCH

Γκλάντμπαχ – Μπάγερν: Kόντρα στην παράδοση οι Βαυαροί

Ματς για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Γερμανίας. «Μονά» ματς με παράταση και (αν χρειαστεί) πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο.

Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 15:45

1

X

2

STATS

Η Μπάγερν έχει εκτός έδρας επίδοση 7-1-0 φέτος σε όλες τις διοργανώσεις. Μάλιστα, προέρχεται από 7 διαδοχικές νίκες με τέρματα 34-4!

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Χέρτα, δεν κατάφερε όμως να τη μετουσιώσει σε γκολ και ηττήθηκε με 1-0 στο Βερολίνο. Στην πρώτη φάση της αντιπάλου βρέθηκε πίσω στο σκορ (40'), της ακυρώθηκε το 1-1 ως οφσάιντ (ορθή απόφαση), έχασε άλλες δύο ευκαιρίες, αλλά δεν ήταν η μέρα της. Τέλος το αήττητο σερί τριών αγωνιστικών (2-1-0), κριτική στους παίκτες άσκησε ο προπονητής Άντι Χίτερ, έχει βέβαια κι αυτός ευθύνες. Η Γκλάντμπαχ παρουσιάζεται ανταγωνιστική σε ματς όπου είναι το αουτσάιντερ, έχει περιορίσει σε 1-1 την Μπάγερν, έχει νικήσει 1-0 την Ντόρτμουντ και υστερεί σε όσα πρέπει η ίδια να «κάνει παιχνίδι». Συνεχίζουν εκτός λόγω τραυματισμών οι μέσοι Κράμερ (5/0), Ντουκουρέ (0/0) κι ο μπακ Λάινερ (2/0), νέος στη λίστα των απόντων ο αμυντικός Γιάντσκε (1/0). Έχει και δύο επιστροφές, του στόπερ Γκίντερ (7/0) και του επιθετικού Τιράμ (2/0).

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
100000

ΜΠΑΓΕΡΝ

Δουλεύει σαν καλοκουρδισμένο ρολόι, η απόδειξη πως ο προπονητής Νάγκελσμαν έλειψε από τον πάγκο της στα δύο προηγούμενα, καθώς νόσησε από κορωνοϊό, όμως οι Βαυαροί επιβλήθηκαν σε αμφότερα με 4-0 (Μπενφίκα εκτός, Χόφενχαϊμ εντός). Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ με τη Χόφενχαϊμ και δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο (Γκνάμπρι, Λεβαντόβσκι στο πρώτο, Τσούπο-Μοτίνγκ, Κομάν στο δεύτερο). Παρέμεινε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα, στο +1 από την Ντόρτμουντ, ακολουθεί το εκτός με Ουνιόν. Αξιοσημείωτη η εκτός έδρας επίδοση. Έφερε στην πρεμιέρα 1-1 με την Γκλάντμπαχ, όμως έκτοτε μετρά 7 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Πάντως, δεν κέρδισε στα 3 πιο πρόσφατα ματς με την Γκλάντμπαχ, ως φιλοξενούμενη (0-1-2). Για 3ο θα λείψει ο κόουτς Νάγκελσμαν, ξανά στο... πόδι του ο βοηθός Ντίνο Τόπμελερ. Σταθερά εκτός ο τραυματίας Ούλραϊχ (2ος τερματοφύλακας), γυρίζει ο μπακ Ντέιβις (8/0), μικρή αμφιβολία για τη συμμετοχή του μέσου Γκορέτσκα (8/1).

ΜΠΑΓΕΡΝ
131214
Για την Γκλάντμπαχ με την εκκίνηση που έχει κάνει στο πρωτάθλημα μόνο σίγουρη δε θεωρείται η ευρωπαϊκή έξοδος, οπότε το Κύπελλο έχει μεγάλη σημασία. Η Μπάγερν και αλλαγές να κάνει, πάλι καλύτερη 11άδα έχει. Στη λογική πως η γηπεδούχος θα προσπαθήσει να καταστρέψει το παιχνίδι των Βαυαρών, θα πάμε με το 2 & Under 3,5 του 2,65.
Αναφέρθηκε ήδη ο τρόπος που πιστεύουμε ότι θα προσεγγίσει το ματς η Γκλάντμπαχ, από την πλευρά της η Μπάγερν θα έχει διττό στόχο, να πάρει την πρόκριση και να μην σπαταλήσει αρκετές δυνάμεις, ενόψει του ζόρικου προγράμματος που ακολουθεί. Στο 1.91 το Under 3,5.
Εδώ θα ρισκάρουμε λίγο. Αφού η Γκλάντμπαχ θα κλείσει τους χώρους, η νούμερο ένα απειλή της Μπάγερν θα είναι οι «στημένες» φάσεις. Ώρα του στόπερ Ουπαμεκανό να σημειώσει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Βαυαρών, επιλογή που προσφέρεται στο 11,50.