Άρσεναλ-Λιντς: Βρίσκουν ρυθμό οι Λονδρέζοι

Παρασκευή 3 Μαΐου 2024 02:00

1

2

Η Αρσεναλ μετράει έξι Over στα δέκα τελευταία σε Πρέμιερ Λιγκ και Λιγκ Καπ, παράλληλα κι έξι No Goal. Πέντε Under σε έξι αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Λιγκ Καπ για τη Λιντς.

ΑΡΣΕΝΑΛ

Υποδέχθηκε την Αστον Βίλα για το πρωτάθλημα και διεύρυνε το αήττητό της στην Πρέμιερ Λιγκ στα έξι ματς, κερδίζοντας εύκολα τους «χωριάτες» 3-1, ενώ είχε κι άλλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, με πιο κλασική ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος. Κομβικό ρόλο έπαιξε το χρονικό διάστημα που σημείωσε το δεύτερο τέρμα της με τον Ομπαμεγιάνγκ, δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κόβοντας κάθε διάθεση για ολική αντεπίθεση στην ομάδα του Μπέρμιγχαμ. Το σκορ είχε ανοίξει ο Παρτέι στο 23’ ενώ ο Σμιθ Ρόου ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 56’ με τον Γκαμπονέζο στράικερ των «κανονιέρηδων» να γίνεται στην επανάληψη δημιουργός. Η αρνητική παράδοση που έχει δημιουργήσει στο θεσμό του Λιγκ Καπ την θέλει να αποκλείεται τρεις φορές σε πέντε διοργανώσεις από ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ. 2016-17 από την Σαουθάμπτον, 2018-19 από την Τότεναμ και πέρυσι από την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι. Ο Αρτέτα προφανώς και θα προχωρήσει σε ροτέισον, τον βαθμό του οποίου θα γνωρίζουμε το βραδάκι, ωστόσο μπορεί να θεωρείται δεδομένη η χρησιμοποίηση αρκετών «παγκιτών» ώστε να πάρουν ανάσες όσοι περισσότεροι γίνεται από αυτούς που… τραβάνε το κουπί στο πρωτάθλημα.

ΑΡΣΕΝΑΛ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+

ΛΙΝΤΣ

Φιλοξένησε την Γουλβς για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Η ομάδα του Μπιέλσα βρέθηκε μόλις στο 10’ με γκολ στην πλάτη, αλλά δεν βγήκε ποτέ από το αρχικό της πλάνο. Πίεσε σωστά, ανέβασε ρυθμό στην επανάληψη, δημιούργησε φάσεις και δικαιώθηκε για την επιμονή της με γκολ πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα, που μπορεί να «ξενέρωσε» τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ήταν το μίνιμουμ που άξιζαν τα «παγώνια» από την αναμέτρηση. Στον προηγούμενο γύρο ζορίστηκε αρκετά, στο Λονδίνο και πάλι, κόντρα στη Φούλαμ και χρειάστηκε έξι εύστοχες εκτελέσεις από την άσπρη βούλα για να πάρει την πρόκριση. Κακή η παράδοση του Μπιέλσα κόντρα στην Αρσεναλ καθώς σε τρεις συναντήσεις με τους «κανονιέρηδες», ο 66χρονος τεχνικός δεν έχει σημειώσει ακόμα νίκη (0-1-2). Η μοναδική ομάδα που ο Αργεντινός δεν έχει κερδίσει τις τέσσερις πρώτες φορές που την έχει αντιμετωπίσει, όσα χρόνια εργάζεται στην Αγγλία, είναι η Νότιγχαμ Φόρεστ. Σε περίπτωση πρόκρισής της απόψε, θα είναι η δεύτερη φορά που τα καταφέρνει τα τελευταία εννιά χρόνια. Την περίοδο 2016-17 έφτασε μέχρι τους «8». Θα παραταχθεί κι αυτή με αρκετές απουσίες, με πιο γνωστή όλων αυτή του επιθετικού Μπάμφορντ.

ΛΙΝΤΣ
Η Αρσεναλ δείχνει να μπαίνει σε ένα σωστό μονοπάτι και ο Αρτέτα φαίνεται να καταλήγει στον «κορμό» με τον οποίον θα πορευτεί. Βέβαια, σήμερα θα κάνει κι αλλαγές, αλλά οι απουσίες της Λιντς είναι σημαντικές και μας δείχνουν προς τον άσο. Με τις τιμές που κυκλοφορούν, βέβαια, καλύτερα μακριά κι αγαπημένοι.
Παιχνίδι που ξεκινάει από το σύνολο γκολ «2-3» και γλυκοκλείνει το μάτι στο Over, αφού ακόμα και οι παγκίτες και οι ρεζέρβες που θα χρησιμοποιηθούν απόψε, θέλουν να δείξουν πράγματα στους προπονητές τους. Ειδικά οι αναπληρωματικοί της γηπεδούχου.
Λογικό κι αναμενόμενο, αμφότερες να μπουν "αναγνωριστικά", μέχρι να συνειδητοποιήσουν οι παίκτες της μίας πόσους... γνωρίζουν από τους αντιπάλους τους! Σε αυτή τη λογική έχει βάση η ισοπαλία ως αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου, ενώ άνω του διπλασιασμού είναι οι τιμές που κυκλοφορούν, για το ενδεχόμενο να σημειωθούν τουλάχιστον δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.