Βιγιαρεάλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο: Αντιμέτωπος με το παρελθόν του

1

2

Ο τεχνικός της Αθλέτικ Μπιλμπάο, Μαρθελίνο, εργάστηκε για μια -επιτυχημένη- τριετία (2013-16) στη Βιγιαρεάλ.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Πήγε με χαμόγελα στη διακοπή, αφού στην τελευταία υποχρέωσή της (1/10) λύγισε την Αλαβές (1-0 εντός έδρας) και επανήλθε στις νίκες μετά από 3 αγώνες. Δίκαιη κρίνεται η επικράτησή της, σε ένα ματς που προηγήθηκε στο 44’ και είχε ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος για να το τελειώσει. Θυμίζουμε ότι το παιχνίδι της περασμένης εβδομάδας με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη αναβλήθηκε λόγω των διεθνών που υπήρχαν στο αντίπαλο στρατόπεδο. Στο γήπεδό της έχει υποστεί μόλις 2 ήττες στα 14 τελευταία για το πρωτάθλημα (5-7-2). Επανέρχεται ο φορ Βιγιαλίμπρε (5 συμ.), χάνουν ένα ακόμα ο μπακ Γιούρι και ο στόπερ Ουνάι Νούνιεθ. Δεν προβλέπονται πολλές αλλαγές σε σχέση με το σχήμα που χρησιμοποιήθηκε κόντρα στην Αλαβές.

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
--313-

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Με… μάτι που γυαλίζει, πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Γιουνγκ Μπόις (1-4) την Τετάρτη και ξαναμπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Βρήκε μπόσικη την αντίπαλη άμυνα και απέκτησε «αέρα» δύο τερμάτων στο πρώτο 20λεπτο (6’, 16’). Στο 77’ δέχθηκε τη μείωση και αγχώθηκε στο φινάλε, ωστόσο βρήκε 2 γκολ (88’, 92’) και ηρέμησε. Στο πρωτάθλημα υπέστη την πρώτη φετινή ήττα της, 1-2 εντός έδρας από την Οσασούνα. Αυτή τη φορά βρέθηκε πίσω (26’) και απάντησε στο 55’. Εντούτοις, απώλεσε τη συγκέντρωσή της και εκτέθηκε στο 87’. Τώρα αναζητά το πρώτο διπλό της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν από τις 13 Μαΐου (4 σερί ισοπαλίες, 1 ήττα έκτοτε). Δεν αναφέρονται σοβαρά προβλήματα, πλησιάζει σε επιθυμητά επίπεδα φυσικής κατάστασης ο νεοαποκτηθείς μπακ Οριέ, που ίσως κάνει ντεμπούτο. Επιστρέφει σε σχέση με το ευρωπαϊκό ματς ο φορ Ντιά (6 συμ.).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ
1-1331
Ισορροπημένο το σετ αποδόσεων με ελαφρώς φαβορί την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία είναι πιο ξεκούραστη και προετοιμάστηκε καλύτερα γι’ αυτό το ματς. Το περιμένουμε πάντως αρκετά ισορροπημένο, πιθανή η ισοπαλία, σε απόδοση 3,20.
Οι δύο ομάδες δεν… σκοτώνουν επιθετικά, ιδίως οι γηπεδούχοι. Δεν θα ανοίξει πολύ ο ρυθμός, πιθανό το σύνολο τερμάτων «2-3», σε απόδοση 1,91.
Από το πρώτο μέρος περιμένουμε επιφυλακτικές τις δύο ομάδες, που δεν θα πάρουν ρίσκα. Το «Χ ημίχρονο» πληρώνει 2,06.