Άστον Βίλα – Γουέστ Χαμ: Για το πέμπτο σερί διπλό τα “σφυριά”

Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021 16:30

1

2

Από τέσσερα διαδοχικά No Goal προέρχεται η Γουέστ Χαμ σε όλες τις διοργανώσεις. Τα τρία εμφάνισαν και Under. Tρεις σερί ήττες για την Αστον Βίλα στο πρωτάθλημα, όλες με Goal&Over!

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Εχασε με κάτω τα χέρια στο Λονδίνο, 3-1 από την Αρσεναλ, σε ένα ακόμα κακό ματς για την ομάδα του Ντιν Σμιθ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 23’, αλλά αυτό που την έβγαλε νωρίς νοκ άουτ από την όποια διεκδίκηση στο ματς, ήταν το γκολ που δέχθηκε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους από τον Ομπαμεγιάνγκ. Στην επανάληψη δέχθηκε νωρίς τον τρίτο (56’) και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την έκταση της ήττας της (Ράμσεϊ, 82’). Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Μπέρμιγχαμ, σε μια κάκιστη σεζόν που μπορεί να σπάσει ένα σωρό… αρνητικά ρεκόρ! Σώζεται κάπως η κατάσταση στο «Βίλα Παρκ». Στην έδρα της, πριν χάσει στο τελευταίο 3-2 από την Γουλβς, μετρούσε πέντε ματς αήττητη (3-2-0) και οι εκεί επιδόσεις της είναι που την κρατάνε προς το παρόν μακριά από περιπέτειες, αν και η απόσταση της από την επικίνδυνη ζώνη… μηδενίζεται εύκολα. Αμφίβολος δίνεται ο χρήσιμος μεσοεπιθετικός Τραορέ (4 συμ.).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
100264

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Είναι η χρονιά της, έτσι όπως εξελίσσεται μέχρι στιγμής. Ακόμα είναι νωρίς και πολλά μπορούν να συμβούν μέχρι τον Μάιο, ωστόσο η ομάδα του Μόγιες κάνει το μεγάλο μπαμ και είναι αναμφίβολα η πλέον ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος. Κι αν χρειάζεται κανείς επιπλέον επιβεβαίωση, δεν έχουν περάσει μέρες που πέταξε εκτός Λιγκ Καπ την πρωταθλήτρια και κάτοχο του θεσμού, Σίτι, 5-4 στα πέναλτι μετά από ένα «λευκό» ενενηντάλεπτο, με μικτή ενδεκάδα και τον κίπερ Αρεολά με καίριες επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε, καθώς και στο πρώτο πέναλτι του Φιλ Φόντεν! Με την ομάδα να είναι στα χάι της και σε οικονομικό επίπεδο και τον Μόγιες στην –μακράν- καλύτερη στιγμή της καριέρας του, οι Λονδρέζοι κάνουν απόβαση νίκης στο Μπέρμιγχαμ απαλλαγμένοι από προβλήματα κι απουσίες και με την τριάδα των Μπενραχμά, Φορνάλς και Αντόνιο πανέτοιμη για ένα ακόμα «διπλό», που αν το καταφέρει θα είναι το πέμπτο διαδοχικό της σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ το εκτός έδρας αήττητο της σε επίσημα ματς φτάνει την προηγούμενη Ανοιξη!

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ
022264
Δεν θα είναι εύκολο το απόγευμα για τα «σφυριά». Η Αστον Βίλα θα μπλέξει αν συνεχίσει να μην παίρνει αποτελέσματα, ενώ στο Μπέρμιγχαμ είναι σκληρό καρύδι. Οι φιλοξενούμενοι έχουν τις μονάδες για να «καθαρίσουν» με προσωπική ενέργεια και το ζύγι πάει προς τα δεξιά.
Η Γουέστ Χαμ βρίσκεται τόσο ψηλά όχι μόνο από τους παραγωγικούς επιθετικούς της, αλλά και από την γρανιτένια της άμυνα. Δύσκολα τρώει γκολ. Θεωρούμε ότι η αναμέτρηση θα κινηθεί σε ένα σύνηθες σκορ, με το σύνολο γκολ «2-3» να αποτελεί βάση.
Αν τελικά επιβεβαιωθεί το σενάριο που θέλει την γηπεδούχο να ψάχνει γκολ νωρίς, μοιραία να ανοίγεται και να δέχεται τέρμα πρώτη, υπάρχει λογική στο να εμφανιστεί οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο ματς ως σκορ το 0-1, και μάλιστα σε πολύ συμπαθητικές αποδόσεις.