Pick: Το πιο κοντινό σενάριο

Μαρόκο – Μαλάουι (25/1/2022, 21:00) Κύπελλο Εθνών Αφρικής

Ματς με φαβορί και αουτσάιντερ, προφανώς. Το Μαρόκο ξεκίνησε τη διοργάνωση με την πίεση να καταφέρει να φτάσει τουλάχιστον μέχρι τα ημιτελικά. Το Μαλάουι μπήκε στο τουρνουά χωρίς συγκεκριμένο στόχο και λογικά η είσοδος στη φάση των νοκ-άουτ ικανοποιεί τις φιλοδοξίες του. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι θα κάτσουν να χάσουν κιόλας.

Οι Μαροκινοί μετά τις δύο νίκες στον όμιλο επί Γκάνας (1-0) και Κομόρων (2-0) «έσβησαν» στο ματς με την αποδεκατισμένη Γκαμπόν. Αφού και με το «Χ» εξασφάλιζαν την πρώτη θέση, δεν έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση για τη νίκη, αλλά μόνο να φέρουν το ματς στα ίσια (2-2). Βρέθηκαν πίσω στο σκορ δύο φορές και ισοφάρισαν, τη δεύτερη στο 84’, μόλις τρία λεπτά από τη στιγμή που έγινε το 2-1 με αυτογκόλ.

Το Μαλάουι οφείλει την πρόκρισή του στη νίκη επί της Ζιμπάμπουε, σ’ ένα ματς ανοιχτό, με το επιπλέον πλεονέκτημα ότι λόγω γεωγραφικής συγγένειας οι παίκτες γνωρίζονταν μεταξύ τους. Κατά τα άλλα, εναντίον δύο ομάδων από την υποσαχάρια Αφρική (Γουινέα και Σενεγάλη) δεν σκόραρε, αλλά από τη Γουινέα δέχτηκε ένα γκολ και από την Σενεγάλη κανένα. Τα αποτελέσματα προφανώς κολακεύουν την ομάδα, που δεν έχει ιδιαίτερη ποιότητα, αλλά ρίχνει πολύ τρέξιμο.

Η απόδοση στην απλή νίκη του Μαρόκου δεν ικανοποιεί, προφανώς. Το ζήτημα είναι με τι θα συνδυαστεί (π.χ. 1&Under 3,5 ή 1ημίχρονο-1τελικό ή ασιατικό χάντικαπ -1,25 στον άσο). Καταλήγουμε, όμως, στο 1 & No Goal για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι η έλλειψη ποιοτικού επιθετικού από το Μαλάουι και η προσοχή που θα δείξουν αυτή τη φορά οι αμυντικοί του Μαρόκου. Το δεύτερο είναι ότι το Μαρόκο έχει το εύκολο γκολ και επειδή δεν έχει κάνει κάποια πειστική εμφάνιση ως τώρα, αν του πάνε καλά τα πράγματα εξαρχής μπορεί να τραβήξει το σκορ.

O συνδυασμός 1&No Goal προσφέρεται στο 1,81 στη Novibet.