Μόνο 3 ομάδες χειρότερες από τη Λεβάντε

Λεβάντε – Αθλέτικ Μπιλμπάο (19/11/2021, 22:00), Α’ Ισπανίας

Η Λεβάντε υποδέχεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο και αναζητά την πρώτη νίκη μετά από 7 μήνες.

Δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι οι «γκρανότας», παρά την προ μηνός αλλαγή προπονητή: ο τεχνικός Χαβιέρ Περέιρα έγινε ο πρώτος στην ιστορία της που δεν έχει νίκη στα 5 πρώτα ματς στον πάγκο της, όσον αφορά τη μεγάλη κατηγορία (0-2-3).

Στην έδρα της Αλαβές, η Λεβάντε προηγήθηκε νωρίς (13’), όμως απώλεσε τη συγκέντρωσή της και υπέστη την ανατροπή στο φινάλε (77’ πέναλτι, 91’) για την ήττα 2-1.

Μόνο 3 χειρότερες

Κατά συνέπεια, συμπλήρωσε 21 αγώνες δίχως νίκη (0-9-12), που είναι το χειρότερο σερί της ιστορίας της στη μεγάλη κατηγορία. Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι μόλις 3 ομάδες είχαν χειρότερο σερί στην ιστορία της λίγκας: η Σπόρτινγκ Χιχόν (24 το 1998), η Έλτσε (22 το 2013) και η Μπούργος (22 το 1993).

Επίσης, οι «γκρανότας» μετρούν μόλις μία νίκη στα 10 τελευταία ματς στη μεγάλη κατηγορία που διεξήχθησαν Παρασκευή (1-5-4), ενώ έχουν «πετάξει» 7 βαθμούς με γκολ που δέχθηκαν στο τελευταίο 10λεπτο των φετινών αγώνων της στη La Liga.

Από την άλλη, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έπραξε ολικό πισωγύρισμα με την εντός έδρας ήττα (0-1) από την Κάντιθ. Γεύτηκε την ψυχρολουσία στο 6’ και στη συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια.

Έτσι, διεκόπη το αήττητο σερί των 5 αγώνων για τους Βάσκους, που υποχώρησαν. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο προπονητής τους, Μαρθελίνο, παρέμεινε αήττητος στα 6 προηγούμενες συναντήσεις του με τη Λεβάντε στη La Liga (3-3-0).

Οι γηπεδούχοι έχουν ξεχάσει τη γεύση της νίκης, ενώ η Αθλέτικ Μπιλμπάο έρχεται από ήττα-πισωγύρισμα. Περιμένουμε και τις δύο ομάδες αρκετά προσεκτικές στο πρώτο μέρος, εξ ου και το «Χ ημίχρονο», σε απόδοση 2,07.