Πολωνία – Σουηδία: πρόκληση λόγω παράδοσης

Σε ρόλο αουτσάιντερ οι Σκανδιναβοί, αλλά ενισχυμένοι με τον Ιμπραΐμοβιτς και με «σύμμαχο» την ιστορία.

1

X

2

STATS

Με εφτά νίκες και μία ισοπαλία, η Σουηδία παραμένει αήττητη σε οχτώ αγώνες, μέσα-έξω, απέναντι στην Πολωνία. Επίσης, μετράει εφτά διαδοχικές νίκες σε επίσημα ματς.

ΠΟΛΩΝΙΑ

Ευνοήθηκε λόγω… πολέμου. Στη φάση των ομίλων τα πήγε αρκετά καλά. Τερμάτισε στη 2η θέση του 9ου γκρουπ, πίσω από την Αγγλία. Στον ημιτελικό του τελικού γύρου επρόκειτο ν’ αντιμετωπίσει τη Ρωσία. Όμως, από τη στιγμή που αυτή αποκλείστηκε, πέρασε στον τελικό χωρίς ματς. Την ίδια μέρα πάντως, αντιμετώπισε εκτός τη Σκωτία σε φιλικό. Έμεινε στο 1-1. Μάλιστα, ισοφάρισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Δεν αγωνίστηκε ο Λεβαντόφσκι, που προφυλάχτηκε. Αγωνίζεται στην έδρα της, όμως αυτό δεν είναι απαραίτητα… θετικό. Στους τελευταίους εφτά αγώνες της εκεί σημείωσε μόλις δύο νίκες. Επιπλέον, σπανίως τα καταφέρνει απέναντι στη συγκεκριμένη αντίπαλο. Θα χρειαστεί πολύ μεγάλη προσοχή στην άμυνα. Προέκυψαν δύο καινούριοι τραυματισμοί. Συγκεκριμένα, χτύπησαν οι Σάλαμον (α, 10/0), Μίλικ (ε, 62/16). Ο Ρίμπους (α, 66/2) εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από τον Covid. Παραμένουν τραυματίες οι Λίνετι (μ, 40/5), Σβιντέρφσκι (ε, 14/6).

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ

ΠΟΛΩΝΙΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
533559

ΣΟΥΗΔΙΑ

Την Πέμπτη πήγε ως φαβορί στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Τσεχία. Όμως, χρειάστηκε την παράταση για να προκριθεί. Επικράτησε 1-0 με γκολ του Κουαΐσον στο 110’. Ίσως ν’ ακούγεται παράξενο, όμως εκείνο το ματς ενδεχομένως να ήταν πιο δύσκολο. Αφ’ ενός ανταποκρίνεται καλύτερα όταν καλείται να διαχειριστεί τον τίτλο του αουτσάιντερ. Αφ’ ετέρου, έχει εξαιρετική παράδοση με τη γηπεδούχο κι έχει βρει τον τρόπο να την υποτάσσει. Επιπλέον, έχει μία… τεράστια επιστροφή. Συγκεκριμένα, ο Ιμπραΐμοβιτς (120/62) θα δώσει κανονικά το παρών. Ο 40χρονος σούπερ σταρ δεν αγωνίστηκε την Πέμπτη, καθώς ήταν τιμωρημένος. Από το ποινολόγιο βγήκε κι ο Κραφτ (α, 24/0). Ωστόσο, βγαίνει από την αποστολή ο Μάρτιν Όλσον (α, 55/5), που χτύπησε την Πέμπτη. Παραμένουν εκτός οι Λεβίτσκι (μ, 15/0), Σέμα (μ, 13/0), Τελίν (ε, 32/4).

ΣΟΥΗΔΙΑ
212233
Με την παράδοση που έχει η Σουηδία, το ποντάρισμα σε αυτήν μοιάζει πρόκληση. Κι αν το… ξερό «διπλό», αν κι ελκυστικό (στο «3,25») μοιάζει δύσκολο, υπάρχει και το DNB. Αυτό τιμάται στο «2,15».
Η διακύβευση της αναμέτρησης είναι πολύ μεγάλη. Προσοχή και πάλι προσοχή στις άμυνες. Το μεγάλο σκορ δεν… παίζει πολύ. Χαμηλά (στο «1,50») το Under 2,5. Υπάρχει όμως κι ένας εξαιρετικός συνδυασμός: Χ2 (ΔΕ) & Ο 1,5 («2,45»).
Ο Ιμπραΐμοβιτς δεν είναι σίγουρο ότι θα ξεκινήσει βασικός. Όμως, σε τέτοια ματς, η εμπειρία του και η ποιότητά του παίζουν σημαντικό ρόλο. Το να σκοράρει (γενικώς) πληρώνει «3,00»). Το ν’ ανοίξει το σκορ πάει στο «5,75».