Λυών – Πόρτο: Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι «δράκοι»

Παρά την ήττα της στο πρώτο ματς, η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο δεν θα «καταθέσει τα όπλα» και θα παλέψει με όλες της τις δυνάμεις για την πρόκριση.

Πέμπτη 17 Μαρτίου 2022 22:00

1

2

Η Λυών έξι φορές στο παρελθόν κλήθηκε να υπερασπιστεί εκτός έδρας νίκη με 1-0 στο πρώτο ματς και τις πέντε προκρίθηκε. Επίσης, παραμένει αήττητη εντός με πορτογαλική ομάδα, σε πέντε σερί παιχνίδια, μετά το 1968.

ΛΥΩΝ

Στέλνει κόσμο στον… ψυχίατρο. Την περασμένη εβδομάδα πήγε ως αουτσάιντερ στην Πορτογαλία. Όμως, επικράτησε με 1-0, με γκολ του Λούκας Πακουετά, στο 59ο λεπτό. Έτσι, επικράτησε για 1η φορά στην ιστορία της σε αγώνα με τους «δράκους». Πάνω που έφτιαξε η ψυχολογία της, ήρθε η εντός έδρας συντριβή από τη Ρεν, στο πρωτάθλημα. Βρέθηκε να χάνει 4-0, έβαλε δύο γκολ, αλλά δεν απέφυγε τη «βαριά» ήττα. Έτσι, ήρθε και πάλι η γκρίνια στις τάξεις της. Ικανή για το καλύτερο, αλλά και για το χειρότερο. Έχει επενδύσει πολλά στην αποψινή αναμέτρηση. Έχει προβάδισμα μετά το σκορ της πρώτης αναμέτρησης. Ωστόσο, θα πρέπει να παίξει στο φουλ των δυνατοτήτων της για 90 λεπτά. Το θετικό είναι ότι επιστρέφει ο Ντεναγιέρ (α, 14/3). Το αρνητικό ότι παραμένουν εκτός οι Μπόατενγκ (α, 18/0), Ντιομαντέ (α, 11/0) και Σερκί (ε, 16/0).

ΛΥΩΝ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
011564

ΠΟΡΤΟ

Στις 7 Δεκεμβρίου είχε ηττηθεί 3-1 εντός από την Ατλέτικο, στο φινάλε των ομίλων στο Τσάμπιονς Λιγκ. Από τότε, έτρεξε ένα σερί 18 επίσημων αγώνων χωρίς ήττα (15-3-0). Αυτό τελείωσε με την ήττα από τη Λυών. Αντέδρασε και την Κυριακή συνέτριψε με 4-0 εντός, την Τοντέλα για το πρωτάθλημα. Πλέον, βρίσκεται σε δεινή θέση. Εντούτοις, όποιος κάνει το λάθος να την ξεγράψει, θα το πληρώσει πολύ ακριβά. Η σχεδόν βέβαιη πρωταθλήτρια Πορτογαλίας έχει κάνει ανατροπές, ακόμη και πιο δύσκολες στο παρελθόν. Εκτός έδρας μετράει εννιά νίκες και μία ισοπαλία στα 10 τελευταία της παιχνίδια, σε όλες τις διοργανώσεις. Θα επιστρατεύσει το πρέσινγκ και την ταχύτητα. Στα αγωνιστικά, θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Οτάβιο (μ, 24/3), που θα εκτίσει ποινή. Εκτός κι ο «εφεδρικός» Μαναφά (α, 6/0), που όμως δεν επηρεάζει. Στα θετικά το ότι επιστρέφει ο Πέπε (α, 13/0).

ΠΟΡΤΟ
102131
Σε τιμές αουτσάιντερ η Πόρτο, που όμως παίζει πολύ καλύτερη μπάλα από τη Λυών. Το ποντάρισμα στους «δράκους», για νίκη στο 90λεπτο πληρώνει «2,98». Απόδοση… πρόκληση.
Θα έχει γκολ το ζευγάρι. Το ότι στο πρώτο παιχνίδι μπήκε μόλις ένα γκολ, ήταν μάλλον τυχαίο γεγονός. Οι δύο ομάδες και κυρίως η Πόρτο σκοράρουν. Αυτό εξάλλου, το περιμένουν και οι ΜΠΟΥΚ. Γι’ αυτό και το «Over 2,5» προσφέρεται στο «1,70».
Η Πόρτο ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει. Πηγαίνει στη Γαλλία και έτοιμη και αποφασισμένη. Θα επιδιώξει να κάνει το δικό της παιχνίδι. Το να προηγηθεί πληρώνει «2,17» (έναντι του «1,85» της Λυών).