Με φαβορί το «Κλάσικο Καφετέρο»

Όνσε Κάλντας – Ντεπορτίβο Περέιρα (5/3/2022, 02:40) Κολομβία Πριμέρα

Η Όνσε Κάλντας υποδέχεται την Περέιρα σε ένα από τα κλασικά ντέρμπι της Κολομβίας, το «Κλάσικο Καφετέρο».

Οι γηπεδούχοι έχασαν 2-0 στην Αμέρικα Κάλι καθώς δέχθηκαν δύο γκολ στις αρχές της επανάληψης. Δεν ήταν κακή η εικόνα τους, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Όνσε Κάλντας. Στα επτά προηγούμενα παιχνίδια κατέγραφε τέσσερις νίκες, ενώ πριν χάσει στην Αμέρικα, είχε κρατήσει το μηδέν σε τρία. Αξιοποιεί το πλεονέκτημα της έδρας, πήρε δέκα βαθμούς σε τέσσερις αναμετρήσεις εντός.

Τιμωρημένος ο Ζιράλντο (α, 8/0), πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Βαλντές (ε, 9/1) καθώς έγινε αλλαγή στο τελευταίο ματς.

Από την άλλη πλευρά, η Περέιρα έχασε 3-2 στην έδρα της από τη Λα Εκιδάδ. Βρέθηκε πίσω τρεις φορές, απάντησε στις δύο. Ισορροπημένη η μονομαχία τους, θα μπορούσε να αποσπάσει την ισοπαλία. Υπέστη δεύτερη σερί ήττα, είχαν προηγηθεί ισάριθμες νίκες.

Ποιοτική και αξιόλογη ομάδα αλλά με σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της.

Κακή ανασταλτικά, η εστία της έχει παραβιαστεί και στα οκτώ παιχνίδια της. Αντίθετα, είναι αρκετά καλή μπροστά, σκόραρε στα επτά. Τα έξι ήταν και Over.

Αμφίβολη θεωρείται η συμμετοχή του Ρόχας (μ, 7/0) και του Λούγκο (μ, 5/1). Πιο πιθανό είναι να παίξει ο δεύτερος.

Πρόκειται για ντέρμπι, όμως έχει φαβορί. Η εικόνα της Όνσε Κάλντας είναι καλύτερη. Διαθέτει πιο ποιοτικό δυναμικό και το πλεονέκτημα της έδρας. Εκτιμάται ότι εύκολα ή δύσκολα θα επιβεβαιώσει την ανωτερότητά της. Γύρω στο 1,80 ο «άσσος».