Με… ορμή για το 5Χ5

Γιου Σι Ντι – Ντέρι (04/04/2022, 21:45) Ιρλανδία Πρέμιερ

Η ουραγός Γιου Σι Ντι υποδέχεται απόψε την πρωτοπόρο Ντέρι, η οποία στοχεύει στην πέμπτη διαδοχική νίκη της.

H Γιου Σι Ντι δεν έδειξε καλό πρόσωπο απέναντι στην Ντάνταλκ από την οποία έχασε δίκαια 2-0. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα της σε τέσσερις αναμετρήσεις. Παραμένει χωρίς νίκη έπειτα από επτά παιχνίδια, με συνέπεια να βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Σκόραρε μόνο σε δύο, ενώ δέχθηκε γκολ σε πέντε.

Πάντως, ως γηπεδούχος αποδεικνύεται σκληρό καρύδι καθώς καταγράφει τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς.

Δεν έχουν προκύψει αγωνιστικά προβλήματα.

Η Ντέρι βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στην Μποέμιανς στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο έφτασε στην ανατροπή και πήρε το «διπλό» με 2-1 στο 93’. Δεύτερη σερί νίκη στις καθυστερήσεις, προηγήθηκε εκείνη επί της Σεντ Πάτρικς (επίσης 2-1 στο 92’).

Αυτό ήταν το τέταρτο διαδοχικό «τρίποντο» για την Ντέρι και συνολικά πέμπτο σε επτά ματς, στα οποία παραμένει αήττητη. Φιγουράρει στην πρώτη θέση, αν κερδίσει απόψε θα αποκτήσει διαφορά έξι βαθμών από τη δεύτερη Σάμροκ Ρόβερς.

Μικροπροβλήματα προέκυψαν με τους Πάτσινγκ (μ, 7/3) και Ακιντούντε (ε, 7/1). Θεωρείται, πάντως, δεδομένο ότι αμφότεροι θα παίξουν.

Ουραγός εναντίον πρωτοπόρου. Η διαφορά ποιότητας καθιστά φαβορί την Ντέρι. Είναι σε θέση να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, επιλογή που προσφέρεται σε απόδοση άνω του 2,00.