Αστέρας Τρ.-Παναθηναϊκός: Με φόρα και οι δύο

Συνέχεια στις επιτυχίες της περασμένης εβδομάδας θέλουν να δώσουν ο Αστέρας Τρίπολης και ο Παναθηναϊκός, σε παιχνίδι που αναμένεται με ενδιαφέρον.

Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 02:00

1

2

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει νίκη στις πέντε πρόσφατες επισκέψεις του στην Τρίπολη (τρεις ισοπαλίες). Στα παιχνίδια αυτά το ημίχρονο ήταν 0-0. Τέσσερα από τα πέντε τελευταία ματς (ανεξαρτήτως έδρας) έμειναν στην ισοπαλία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Έπρεπε να φτάσει η έκτη αγωνιστική για να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη, με 1-0 στη Ριζούπολη σε βάρος του Απόλλωνα Σμύρνης. Δεν ήταν ιδιαίτερα καλός, το «τρίποντο» ήρθε με δυσκολία σε ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Σημασία, όμως, έχει ότι απέσπασε το αποτέλεσμα που ήθελε, πήρε «ανάσα», ενώ και ο προπονητής Μίλαν Ράσταβατς μπορεί να αισθάνεται πιο άνετα. Μετρούσε δύο βαθμούς και μόλις ένα γκολ (στον Βόλο πριν από τη διακοπή) στα πέντε πρώτα ματς. Για να καλύψει το χαμένο έδαφος θα πρέπει να αρχίσει να αξιοποιεί την έδρα του, στην οποία δεν έχει καν σκοράρει σε τρεις αγώνες. Επιπλέον, στην Τρίπολη έχει να γευθεί τη χαρά της νίκης από πέρυσι. Συγκεκριμένα, από τις 27 Φεβρουαρίου (επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ), έκτοτε καταγράφει πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στα αγωνιστικά, παραμένει τραυματίας ο Καπίγια (μ, 5/0), επιστρέφει ο Ατιένθα (α, 4/0), ενώ διαθέσιμος είναι και ο Τιλίκα (μ).

0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
000101

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Για μία ακόμη φορά ήταν εντυπωσιακός στη Λεωφόρο. Τελευταίο «θύμα» του ο Ιωνικός, τον οποίο συνέτριψε 4-1. Απέδωσε πολύ καλό ποδόσφαιρο, ήταν εξαιρετικός δημιουργικά, θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα. Προηγήθηκε η ισοπαλία στον Ολυμπιακό, είναι λογικό να επικρατεί ενθουσιασμός στον κόσμο του, για πρώτη φορά μετά από καιρό. Οφείλει, ωστόσο, να βελτιώσει την εικόνα του ως φιλοξενούμενος. Πριν από το ντέρμπι στο «Καραϊσκάκης» υπέστη ήττες σε Άρη και ΠΑΣ Γιάννινα (αμφότερες 1-0). Δεν έχει καν σκοράρει εκτός έδρας. Μαζί με την περσινή περίοδο, το «τριφύλλι» έχει συμπληρώσει δέκα εκτός έδρας παιχνίδια χωρίς νίκη (πέντε ήττες). Η τελευταία καταγράφηκε στις 6 Φεβρουαρίου (3-2 τον Ατρόμητο), ενώ δεν βρήκε γκολ στα πέντε πρόσφατα. Ο προπονητής Ιβάν Γιοβάνοβιτς θα έχει και πάλι στη διάθεσή του τον Διούδη (τ, 4/0), όμως παραμένουν τραυματίες οι Μακέντα (ε, 4/0), Λούντκβιστ (μ, 5/0), Κουρμπέλης (μ), Σένκεφελντ (α).

303421
Αναμένεται αμφίρροπο ματς. Και οι δύο ομάδες προέρχονται από νίκες ωστόσο ο Παναθηναϊκός πέρα του ότι είναι πιο ποιοτικός, δείχνει να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση. Η εικόνα του εκτός έδρας, πάντως, δεν είναι τέτοια που να... εμπνέει για το «διπλό». Το 2DNB, όμως, φαίνεται καλή επιλογή και προσφέρεται σε τιμές γύρω στο 1,85 με 1,90.
Εκτιμάται ότι η αναμέτρηση θα έχει τέρματα εκατέρωθεν. Πρόκειται για ομάδες με επιθετικές αρετές, οι οποίες είναι επικίνδυνες μπροστά, ενώ ανασταλτικά δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη. Στο 1,81 το αμφίσκορο.
Η φόρα που έχει πάρει ο Καρλίτος σε συνδυασμό με την υψηλή απόδοση στην οποία προσφέρεται το ενδεχόμενο σκοράρισμά του -γύρω στο 3,55- οδηγούν στη συγκεκριμένη επιλογή. Ο Ισπανός επιθετικός του Παναθηναϊκού πέτυχε πέντε γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια.