Χέρτα – Ουνιόν: Χωρίς τους βασικούς τερματοφύλακες

Τοπικό ντέρμπι του Βερολίνου, η μεν Χέρτα «καίγεται» για βαθμούς για την παραμονή, η δε Ουνιόν αναζητά την υπέρβαση για την ευρωπαϊκή έξοδο.

Σάββατο 9 Απριλίου 2022 19:30

1

2

Τα 6 από τα 7 πιο πρόσφατα εντός έδρας ματς της Χέρτα είχαν O 2,5. Στα 5 από αυτά επιβεβαιώθηκαν O 3,5 και G.

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡ.

Είχε δύσκολο έργο στην έδρα της Λεβερκούζεν, έκανε αυτό που μπορούσε αλλά δεν ήταν αρκετό, ηττήθηκε με 2-1. Δέχτηκε τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο (34', 40') και παρότι μείωσε άμεσα με τον Νταρίντα (42'), στο δεύτερο ημίχρονο πιο πιθανό φαινόταν να δεχτεί τρίτο τέρμα, παρά να ισοφαρίσει. Όλα αυτά στο ντεμπούτο το Φέλιξ Μάγκατ στον πάγκο της. Υπέστη την 6η ήττα στα 7 τελευταία, βρίσκεται στην προτελευταία θέση, εντός της ζώνης υποβιβασμού, όμως αν κερδίσει απόψε θα ξεπεράσει τουλάχιστον τη Στουτγκάρδη. Επίσης, θα ανέβει και το ηθικό των παικτών λόγω τοπικού ντέρμπι. Χτύπησαν στο προηγούμενο ο βασικός τερματοφύλακας Σβόλοβ και ο στόπερ-αμυντικός χαφ Σταρκ (23/1). Ο πρώτος θα λείψει, ο 2ος δίνεται αμφίβολος. Επανέρχεται ο αριστερός μπακ Πλάτενχαρτ (17/0).

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡ.
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
218586

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡ.

Πήρε πολύ σημαντικό ματς με 1-0 επί της Κολωνίας. Δεν ενθουσίασε, ήταν περίπου ισοδύναμη με την αντίπαλο, αλλά αξιοποίησε ένα «παιδικό» λάθος των αντιπάλων και σκόραρε με τον Αβονίγι (49'). Στη συνέχεια έκλεισε τους χώρους και κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα έως το τέλος. Επέστρεψε στις νίκες έπειτα από 3 αγωνιστικές (0-1-2), ευνοήθηκε από τα υπόλοιπα αποτελέσματα κι ανέβηκε στην 7η θέση, στο -3 από την ευρωπαϊκή ζώνη. Θυμίζουμε πως έχει κερδίσει δύο φορές τη Χέρτα ως τώρα, μία με 2-0 εντός στο πρωτάθλημα και μία με 3-2 εκτός στο Κύπελλο Γερμανίας. Επίσης, χρησιμοποίησε την έδρα της στα ευρωπαϊκά ματς που έδωσε, στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν. Συμπλήρωσε κάρτες ο στόπερ Γέκελ (19/0), θα λείψει, λόγω τραυματισμού ο βασικός τερματοφύλακας Λούτε.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡ.
645955
Με την πλάτη στον τοίχο η Χέρτα, έχει δείξει μια σχετική βελτίωση μετά την αλλαγή τεχνικού και το μόνο σίγουρο είναι πως θα τα δώσει όλα, δεν έχει τόσο άσχημο ρόστερ. Χωρίς άγχος και πίεση η Ουνιόν, έχει διπλό -πιθανό- δρόμο προς την Ευρώπη, αφού βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Θεωρούμε πως το θέλει πιο πολύ το ματς η γηπεδούχος. Καλύπτεται και με DNB η επιλογή, αφού είναι αουτσάιντερ.
Το ότι λείπουν οι δύο βασικοί τερματοφύλακες κάνει αρκετά πιθανό το ενδεχόμενο του G. Βέβαια οι αντικαταστάτες τους είναι σχετικά καλοί κι έχουν 3-4 συμμετοχές φέτος. Θα μείνουμε στο σύνολο τερμάτων 2-3, σε απόδοση 1,95.
Πολύ πιθανό οι δύο ομάδες να παίξουν κλειστά στο ξεκίνημα. Η Ουνιόν σίγουρα θα το κάνει προσπαθώντας να «χτυπήσει» στην κόντρα. Η Χέρτα ίσως δυσκολευτεί, μέχρι να... μηχανευτεί τρόπο ο Μάγκατ, να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Πιθανή η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο (2,02).