Τουρκία – Ιταλία: Ρομπέρτο, χάσαμε…

Πέντε μέρες μετά τον αποκλεισμό με πάταγο από την τελική φάση του Μουντιάλ στο Κατάρ, η Ιταλία καλείται να μαζέψει τα συντρίμμια της και να σταθεί όρθια στο Ικόνιο.

Δευτέρα 28 Μαρτίου 2022 21:45

1

2

Τέσσερα σερί Over και τρία Goal+Over στα τέσσερα τελευταία της Τουρκίας. Τρία διαδοχικά Under στα πιο πρόσφατα των Ιταλών.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Βρέθηκε από νωρίς σε θέση κυνηγού στο σκορ το βράδυ της Πέμπτης στο "Ντραγκάο", καθώς πριν βγει το ημίχρονο έχανε ήδη 2-0 από τα γκολ του Οτάβιο και του συνήθη υπόπτου Ντιόγκο Ζότα. Μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον αρχηγό Μπουράκ Γιλμάζ, ωστόσο ο ίδιος στάθηκε μοιραίος όταν στο πέναλτι που δόθηκε στους Τούρκους στο 85', έστειλε τη μπάλα... για βρούβες! Στο φινάλε μπήκε και το τρίτο για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1! Ο τεχνικός Κουντς εμφανίστηκε αισιόδοξος για το μέλλον και τόνισε ότι αυτή η γενιά παικτών μπορεί κι έχει να προσφέρει πολλά στην επόμενη μεγάλη διοργάνωση, στην οποία "η Τουρκία μπορεί να προκριθεί, αν δείξουμε την ίδια συνέπεια και το ίδιο πάθος στης εμφανίσεις μας". Για το σημερινό τεστ με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, αναμένονται και πάλι με τρεις στόπερ στην άμυνα, ωστόσο είναι δεδομένο ότι θα υπάρξουν κάμποσες αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Πέμπτης.

ΤΟΥΡΚΙΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+

ΙΤΑΛΙΑ

Προφανώς και δεν έχει συνέλθει ακόμα από τον δεύτερο -διαδοχικό- αποκλεισμό από τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου! Το βράδυ της Πέμπτης, αν και είχε την καθολική υπεροχή κόντρα στη Β. Μακεδονία δεν κατάφερε ποτέ να "ματώσει" την εστία των Βαλκάνιων, με αποτέλεσμα στο φινάλε να... ματώσει η δική της περηφάνεια, αφού ένα γκολ του Τραϊκόφσκι στα χασομέρια, έγραψε το τραγικό φινάλε για τους "ατζούρι" (0-1)! Τραγική ειρωνεία; Ο σκορερ του γκολ είχε αγωνιστεί στην Παλέρμο την περίοδο 2015-18 και η αναμέτρηση διεξήχθη στο Παλέρμο! Σε κάθε περίπτωση, τα σενάρια διαδοχής του Μαντσίνι ήδη δίνουν και παίρνουν, ωστόσο ο εκλέκτορας των Ιταλών δείχνει ήρεμος για τη θέση του, ποντάροντας πολλά και στην πρόσφατη κατάκτηση του EURO, την οποία ωστόσο κανείς δεν δείχνει να θυμάται, για να χρυσώσει το χάπι! Στο αγωνιστικό σκέλος, πολλά μεγάλα ονόματα βρίσκονται ήδη στις ομάδες τους και ο Μαντσίνι αναμένεται να προβεί σε σαρωτικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

ΙΤΑΛΙΑ
Απογοητευμένη η Τουρκία, σοκαρισμένη η Ιταλία, ο αγώνας αγγαρεία. Σε ικανοποιητικά επίπεδα η ισοπαλία για όποιον θέλει να ασχοληθεί, αλλά με την κατάσταση - σοκ στην οποία βρίσκονται οι "ατζούρι", το ματς δεν είναι και για πολλά...
Ποιος να βρει όρεξη για μπάλα απόψε; Με τις αλλαγές ειδικά που ετοιμάζουν και οι δύο προπονητές, πιθανότερο είναι να προκύψει καμία... σούπα, που θα βαριέται να παρακολουθήσει και ο διαιτητής! Από Under μέχρι... βαριά "2-3 γκολ".
Με το... ξενέρωμα του αποκλεισμού πρόσφατο, στο πρώτο ημίχρονο δύσκολα θα προκύψει καλός αγωνιστικός ρυθμός (όχι ότι είναι δεδομένος στην επανάληψη). Σε καλύτερες αποδόσεις να σημειωθούν στο δεύτερο μέρος περισσότερα τέρματα από το πρώτο.