Μπράγκα – Ρέιντζερς: Κλειδί η απουσία του Μορέλος

Έτοιμες για το πρώτο βήμα στα ημιτελικά Μπράγκα και Ρέιντζερς σε ένα από τα πιο αμφίρροπα ζευγάρια των προημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ.

Πέμπτη 7 Απριλίου 2022 22:00

1

2

Η Μπράγκα έχει σκοράρει στα τρία από τα τελευταία τέσσερα πρώτα ημίχρονα των ευρωπαϊκών της αγώνων.

ΜΠΡΑΓΚΑ

Τα κατάφερε καλά μετά τη διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων. Κέρδισε εντός έδρας με 3-2 την Μπενφίκα, αλλά θέλει θαύμα για την έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα με τον Μεδέιρος στο 28’, ενώ στο 59 απέκτησε αέρα δύο τερμάτων με τον Αντρε Ορτα. Πάντως δεν αντέδρασε καλά στην αντεπίθεση της Μπενφίκα, αφού ισοφαρίστηκε στο τρίλεπτο 74-77’. Ευτυχώς για την ίδια, ανέκτησε κατευθείαν το πάνω χέρι με το τέρμα του Β. Ολιβέιρα στο 79’. Ο 22χρονος επιθετικός αξιοποίησε με σουτ στην κίνηση τη φανταστική σέντρα του Αλ Μουσράτι και κάπως έτσι ήρθε η νίκη, αλλά και η ψυχολογία. Στον προηγούμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ πέρασε τη Μονακό, με το 2-0 στην Πορτογαλία και το 1-1 στη Γαλλία. «Θα χαρούμε τη στιγμή. Προετοιμαστήκαμε καλά για αυτόν τον πολύ δύσκολο αντίπαλο. 50-50 οι πιθανότητες», είπε ο Καρβαλιάλ. Στα αγωνιστικά κάποιο σοβαρό πρόβλημα δεν υπάρχει για τον Κάρλος Καρβαλιάλ.

ΜΠΡΑΓΚΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
234224

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ

Της… έκατσε στραβά η ήττα από την Σέλτικ στο Old Firm για το πρωτάθλημα με 2-1. Προηγήθηκε με τον Ράμσεϊ στο 3’, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ισοφαρίστηκε άμεσα στο 7’, αλλά δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 43’ σε ένα αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι τέλους. Στην επανάληψη ήταν αισθητή η απουσία του καλύτερού της παίκτη και πρώτου σκόρερ Μορέλος. Βρίσκεται στο -6 από την αντίπαλό της στη μάχη του τίτλου. Στον προηγούμενο γύρο του UEL απέκλεισε τον Ερυθρό Αστέρα με το συνολικό 4-2. Στην Σκωτία κέρδισε με 4-2, ενώ λύγισε δύσκολα στο Βελιγράδι με 2-1. Έχει να φτάσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης από το 2008 και τον χαμένο τελικό με τη Ζενίτ (2-0). «Μπροστά μας βρίσκεται ένα σπουδαίο παιχνίδι. Σίγουρα δεν τα καταφέραμε με την Σέλτικ, αλλά πρέπει να την ξεχάσουμε και να επικεντρωθούμε στη μάχη με την Μπράγκα», είπε ο προπονητής Φαν Μπρόνκχορστ. Στα αγωνιστικά τεράστια η απουσία του Μορέλος που είναι ο καλύτερός της παίκτης φέτος με 18 γκολ. Σίγουρη η απουσία του μέσου Χάτζι. Σημαντική απουσία και του μέσου Λούντστραμ.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ
144611
Η Μπράγκα είναι αποτελεσματική στην έδρα της και στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στην Ρέιντζερς θα της δώσουμε το προβάδισμα με τον άσσο να είναι καλοπληρωμένος.
Η λογική λέει ότι εν όψει του επαναληπτικού οι δύο ομάδες δεν θα αποκαλύψουν όλα τα χαρτιά τους. Πιθανή η λύση των 2-3 γκολ.
Πολύ πιθανό να πάμε σε ένα συντηρητικό πρώτο ημίχρονο. Η ισοπαλία στα 45' πρώτα λεπτά πληρώνει πάνω από τον διπλασιασμό.