Μπράγκα – Μπενφίκα: Με το βλέμμα στην Ευρώπη

Σε δεύτερη μοίρα μπαίνει το πρωτάθλημα για Μπράγκα και Μπενφίκα, αφού ακολουθούν κρίσιμες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις.

Παρασκευή 1 Απριλίου 2022 20:15

1

2

4/5 2-3 γκολ έχουν επιβεβαιώσει στα τελευταία μεταξύ τους Μπράγκα και Μπενφίκα ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΜΠΡΑΓΚΑ

Πήρε μεγάλη πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ μέσα στο Μονακό και το γεγονός αυτό της έδωσε αυτοπεποίθηση για να επιστρέψει στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα. Λίγες ημέρες μετά το 1-1 στη Γαλλία κόντρα στους Μονεγάσκους, με το οποίο σφράγισε εισιτήριο για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, πέρασε με 2-1 από την έδρα της Πορτιμονένσε. Νίκησε στην Πριμέιρα Λίγκα μετά από έναν μήνα. Ανώτερη από την αρχή, έβαλε βάσεις για το «διπλό» από νωρίς, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου. Ακολουθεί το κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στη Ρέιντζερς για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ εντός. Ο Κάρλος Καρβαλιάλ θέλησε να επισημάνει ότι αυτός και οι παίκτες του ρίχνουν το βάρος στην αναμέτρηση με τους «αετούς» και όχι στον αγώνα της Πέμπτης. Χωρίς το μεγάλο πρόβλημα η ομάδα του Καρβαλιάλ. Γνωστές οι απουσίες (Φερνάντες και Σεκέιρα).

ΜΠΡΑΓΚΑ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
8458711

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Η ψυχολογία στα ύψη το τελευταίο διάστημα για την Μπενφίκα. Μετά την μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς με το 0-1 στην έδρα του Αγιαξ, επέστρεψε στις νίκες και εντός των συνόρων, αφού επικράτησε 2-1 της Εστορίλ εντός και παρέμεινε στο -6 από τη δεύτερη Σπόρτινγκ (η 2η θέση οδηγεί απευθείας στους ομίλους του UCL). Δύσκολη η τελευταία της νίκη με την Εστορίλ, έβαλε την σφραγίδα του και ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, ο οποίος κράτησε το «μηδέν» στο 18’, αλλά και η τύχη με το δοκάρι των φιλοξενούμενων στο 8’. Αρκετά περίεργο το κλίμα για τον προπονητή της, Νέλσον Βερίσιμο, καθώς φαίνεται η διοίκηση να έχει βρει τη διάδοχη κατάσταση ενόψει της νέας σεζόν (Ρότζερ Σμιντ). «Δεν επηρεάζομαι από τίποτα», λέει ο τεχνικός των «αετών». Ραντεβού με την ιστορία, καθώς για την Τρίτη είναι προγραμματισμένο το πρώτο ραντεβού απέναντι στη Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Σημαντική η επιστροφή του κορυφαίου της φέτος σεζόν Νούνιες (22/20). Αμφίβολοι Σεφέροβιτς και Τάαραμπτ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ
961717811
Με το βλέμμα στην Ευρώπη οι δύο ομάδες. Δεν αποκλείεται η ισοπαλία να βολέψει αμφότερες.
Δύσκολα θα ξεφύγει το σκορ, αφού οι δύο ομάδες έχουν ήδη στο μυαλό τους την Ευρώπη μεσοβδόμαδα. Τα 2-3 γκολ δίνουν τη λύση.
Κλειστό αναμένεται το ματς από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Χίλιες φορές να ακολουθήσουμε το πρώτο γκολ του αγώνα να επιτευχθεί μετά το 30ο λεπτό.