Άτλας: Πρωταθλήτρια Μεξικού μετά από 70 χρόνια

Πρωταθλήτρια Μεξικού

Χρειάστηκε να περάσουν 70 χρόνια για να στεφτεί ξανά πρωταθλήτρια Μεξικού η Άτλας. Αυτός είναι ο δεύτερος τίτλος του συλλόγου, καθώς ο προηγούμενος ήταν την περίοδο 1950-51.

Το λες και μία ολόκληρη ζωή. Η Άτλας επικράτησε 4-3 στα πέναλτι της Λεόν και κατέκτησε τελικά το πολυπόθητο πρωτάθλημα.

Στον πρώτο τελικό η Ατλας ηττήθηκε με 3-2. Στον επαναληπτικό επικράτησε με 1-0, χάρη στο γκολ του μέσου, Αλντο Ρότσα στο 55’. Το ματς διεξήχθη στο γήπεδο Χαλίσκο της Γουαδαλαχάρα,.

Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στην παράταση κι έτσι ο τίτλος κρίθηκε στην «άσπρη βούλα». Εκεί πρωταγωνιστής ήταν ο Κολομβιανός τερματοφύλακας της Άτλας, Καμίλο Βάργκας. Απέκρουσε δύο πέναλτι και ήταν αυτός που ουσιαστικά χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του.